To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Transport towarów do Wielkiej Brytanii: co się zmieniło i jak zorganizować?

Skontakuj się z nami Transport towarów do Wielkiej Brytanii: co się zmieniło i jak zorganizować? | Transport towarów ICT

Brexit był dla Europy wydarzeniem o charakterze przełomowym. Po raz pierwszy od momentu powstania Unii Europejskiej kraj będący jej częścią postanowił z niej wystąpić – od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania formalnie przestała być członkiem UE. Zrodziło to liczne komplikacje m.in. w zakresie wymiany handlowej pomiędzy nią a państwami należącymi do wspólnoty, które mocno odczuły firmy zajmujące się transportem towarów. Sprawdź już teraz, na jakich zasadach dziś musi być organizowana spedycja międzynarodowa do lub z Anglii!

Transport towarów na trasie Polska – Wielka Brytania

W obrębie Unii Europejskiej funkcjonują przepisy o swobodnej wymianie handlowej, co sprawia, że przewoźnikom łatwo jest prowadzić działalność na jej terenie. Transport towarów obarczony jest mocno okrojonymi formalnościami, a kierowcy ciężarówek mogą przekraczać granice poszczególnych państw członkowskich bez odpraw celnych. Niewątpliwie upraszcza to organizację spedycji międzynarodowej, ale sytuacja ulega zmianie, jeśli trasy zleceń transportowych przecinają granice UE.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami państwa znajdujące się poza Unią Europejską zaliczane są do grupy tzw. krajów trzecich. Ponieważ Wielka Brytania od 1 stycznia 2021 roku przestała być członkiem wspólnoty, automatycznie została do niej przypisana. W efekcie w dniu tym zmianie uległy zasady wymiany handlowej m.in. pomiędzy nią a Polską pozostającą w strukturach UE.

Co się zmieniło po Brexicie i 1 stycznia 2022 roku?

Zmianą najbardziej odczuwalną dla przewoźników, która miała miejsce natychmiast po Brexicie, był powrót kontroli granicznych. Ciężarówki zaczęły utykać na granicy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, nierzadko czekając w wielogodzinnych kolejkach na odprawę celną. Sytuacja ta zmusiła firmy specjalizujące się w spedycji międzynarodowej do bardziej skrupulatnego planowania transportu towarów m.in. z Anglii do Polski i w drugą stronę.

Pomimo powyższych komplikacji pewne „stare” zasady transportowe zostały utrzymane. Możliwe pozostało m.in.:

  • wykonywanie przewozów w obie strony na podstawie licencji wspólnotowej (kierowca musi mieć przy sobie dokument potwierdzający, że jeździ zawodowo),

  • realizowanie transportów tranzytowych przebiegających przez terytorium brytyjskie,

  • przewożenie tzw. ładunków cross-trade.

Jednak powyższe ułatwienia obowiązywały tylko przez okres pierwszych 12 miesięcy. Od 1 stycznia 2022 roku przewoźnicy muszą już rejestrować się w systemie GVMS. Jest to podstawa obsłużenia na granicy kierowcy realizującego transport towarów do lub z Wielkiej Brytanii. Jednocześnie od 1 lipca tego roku miał obowiązywać wymóg składania deklaracji bezpieczeństwa (ENS), jednak został uchylony i póki co jest to dobrowolne. Jak wskazują specjaliści firmy ICT, istnieje duża szansa, że zostanie on zniesiony na zawsze.

Najczęściej eksportowane i importowane towary

Biorąc pod uwagę wymianę handlową, Wielka Brytania przed Brexitem była dla Polski bardzo ważnym partnerem. Kraj ten w dużych ilościach kupował od nas m.in. specjalistyczne maszyny, samochody, produkty przemysłu chemicznego oraz tworzywa sztuczne. Dokładnie te same grupy towarów były z niego importowane, choć dodać należy do nich jeszcze artykuły spożywcze, tytoń i alkohol.

Jednak po wyjściu tego państwa z Unii Europejskiej wartość obrotów handlowych zaczęła wyraźnie spadać. Jeszcze w 2015 roku transport ładunków do Anglii stanowił blisko 7% polskiego eksportu. Obecnie znaczenie tego kierunku spedycji międzynarodowej powoli spada (w 2020 roku było to już poniżej 6%).

Jak zorganizować transport towarów do Wielkiej Brytanii?

Już niedługo miną 2 lata od Brexitu, a przepisy normujące kwestie transportu towarów pomiędzy Wielką Brytanią i UE wciąż są modyfikowane. Z tego powodu organizacja spedycji międzynarodowej do tego kraju wymaga zarówno doświadczenia, jak i stałego analizowania zmian w przepisach dotyczących wymiany handlowej.

Skorzystaj z profesjonalnych usług transportowych i logistycznych

Zawirowania wokół Brexitu sprawiają, że organizację spedycji międzynarodowej z Polski do Wielkiej Brytanii lub w drugą stronę, warto zostawić w rękach specjalistów. Jeśli zajmujesz się transportem towarów na tym kierunku, najlepiej już dziś skorzystaj z usług firmy Important Cargo Traffic. Mamy wieloletnie doświadczenie w organizacji takich przewozów i podejmujemy się realizacji nawet najbardziej nietypowych zleceń – zapraszamy do kontaktu!