To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Spedycja międzynarodowa – co to właściwie jest?

Skontakuj się z nami Spedycja międzynarodowa - co to właściwie jest? | Transport towarów ICT

Klienci zainteresowani krajowym lub międzynarodowym transportem towarów – ciężarowym, lotniczym, morskim – powinni mieć świadomość, że bardzo istotną usługą przydatną do skutecznej realizacji przedsięwzięcia jest spedycja. Na czym właściwie ona polega i jaka jest jej podstawa prawna? Jakie obowiązki przyjmuje na siebie spedytor? To tylko część pytań, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury i owocnej współpracy z Important Cargo Traffic.

Spedycja – podstawy prawne w Polsce

Aby rzetelnie zdefiniować i przedstawić spedycję, odpowiadając na pytania, co to jest i na czym polega, zacznijmy od aktu prawnego, w którym znajduje się dość szczegółowe odniesienie do tego zagadnienia. Jest to Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, którego art. 794 §1 brzmi: „Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem”. Tematu tego dotyczą również kolejne artykuły kodeksu – aż do 804. Można dowiedzieć się z nich więcej m.in. odnośnie do:

  • charakteru współpracy,

  • obowiązków i odpowiedzialności spedytora,

  • roszczeń związanych z naruszeniem umowy spedycyjnej.

Kolejnym z aktów prawnych dotyczących poruszanej tematyki, który pozwala znaleźć odpowiedzi na pytania, co to jest i na czym polega spedycja, jest Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe. Za interesujący i ważny zbiór regulacji można uznać także OPWS, czyli Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne, za których opracowanie jest odpowiedzialna Polska Izba Spedycji i Logistyki. Należy je traktować jako sugerowane, dobre praktyki (a nie przepisy prawne), które obowiązują wyłącznie za porozumieniem stron.

Czym jest spedycja?

Organizacja transportu towarów to spore wyzwanie logistyczne. Trudno wyobrazić sobie, żeby każda firma produkcyjna czy handlowa zajmowała się przewozem na własną rękę. Spedycja zarówno krajowa, jak i międzynarodowa jest więc zbiorem działań dotyczących samej organizacji:

Polskie prawo pozwala łączyć wszystkie 3 usługi tworzące branżę TSL, czyli transport, spedycję oraz logistykę w ramach jednego podmiotu realizującego przewóz towarów.

Najważniejsze usługi spedycyjne

Odpowiadając na pytanie, co to jest i na czym polega usługa spedycji, najlepiej wytłumaczyć to i zaprezentować, korzystając z konkretnego przykładu. Wyobraź sobie, że jesteś przedstawicielem przedsiębiorstwa, które produkuje części maszyn i planuje międzynarodową ekspansję. Firma spedycyjna – w ramach zawartej umowy – może się podjąć wielu działań ułatwiających zrealizowanie biznesowych planów dotyczących wejścia na nowe, zagraniczne rynki.

Spedytor doradza, która forma transportu jest najbardziej opłacalna, biorąc pod uwagę rodzaj, wymiary i ilość towaru, docelowe miejsce dostawy czy aktualne czynniki związane z gospodarką, ekonomią, bezpieczeństwem. Firma spedycyjna może też skutecznie zaplanować i wdrożyć międzynarodowy transport multimodalny, np. morski i drogowy jednocześnie. Tym samym bierze na siebie odpowiedzialność za przeładunek w polskim lub zagranicznym porcie. Kolejną kwestią, w której warto zaufać zewnętrznej, renomowanej jednostce, jest obsługa celna. Nie musisz zajmować się tymi sprawami osobiście – w imieniu Twojej firmy robi to przedsiębiorstwo spedycyjne.

Kompleksowe usługi, na które składają się spedycja i transport międzynarodowy na terenie całej Unii Europejskiej i w innych zakątkach globu, są znacznie szersze. Jeśli chcesz i skonstruujesz umowę obejmującą niezbędne elementy, spedytor może, oprócz wspomnianych działań, podjąć się:

  • ubezpieczenia towaru,

  • składowania, pakowania i konfekcjonowania produktów.

Zalety profesjonalnej spedycji

Szczególnie gdy transport (ciężarowy, lotniczy itd.) ma charakter międzynarodowy, wsparcie zewnętrznej, doświadczonej firmy jest bardzo opłacalne i pomocne. Spedycja daje wiele korzyści, na czele z oszczędnością czasu i pieniędzy. Zamiast tworzenia dodatkowego działu i stanowisk pracy, powierzasz zlecenie w ramach outsourcingu, jedynie wtedy i w takim zakresie, jakie są aktualne potrzeby firmy.

Zleć nam spedycję!

Organizacja całego łańcucha dostaw i wszystkie związane z tym formalności, np. ubezpieczeniowe i celne, przechodzą na zespół specjalistów, którzy mają w tej materii wieloletnie doświadczenie. Wiedzą oni, co jest najbardziej opłacalne finansowo lub jak przyspieszyć poszczególne procesy bez naruszania prawa w Polsce i za granicą. Twoje przewozy z nami są bezpieczne i sprawnie realizowane, a jedyne, co musisz zrobić, to rozliczyć się za dobrze wykonane zlecenie. Zobacz naszą ofertę!

Świadczymy kompleksowe usługi m.in. na terenie krajów Unii Europejskiej, byłych państw ZSRR, Azji czy nawet obu Ameryk. Dysponujemy zasobami i rozbudowaną siecią partnerów rozlokowanych na całym świecie, dzięki czemu jako firma transportowa możemy podejmować się realizacji zleceń dowolnego rodzaju. Nasz zespół posiada wieloletnie doświadczenie w transporcie międzynarodowym, co pozwala na zapewnienie wsparcia w spedycji na najwyższym poziomie. Atrakcyjne ceny i terminowość dostaw w połączeniu z dobrą jakością usług przekładają się na pozytywne opinie dotychczasowych klientów i zainteresowanie nowych partnerów. Zapraszamy do współpracy!

Pełne wsparcie w transporcie międzynarodowym

Docieramy do każdego miejsca na terenie całej Europy, włącznie z krajami spoza UE. Z powodzeniem realizujemy spedycję międzynarodową na Wschodzie, obsługując takie kraje, jak Rosja, Ukraina, Białoruś czy azjatyckie byłe republiki ZSRR, choćby Kazachstan, Tadżykistan albo Turkmenistan. Wykraczamy daleko poza transport krajowy, przewożąc towary do i z najdalszych zakątków świata.
Specjalizujemy się we wszelkich rodzajach transportu międzynarodowego – w przypadku kierunków europejskich stosujemy przede wszystkim przewozy za pomocą aut ciężarowych, o ile oczywiście specyfika ładunków na to pozwala. Gdy pojawia się taka konieczność, z powodzeniem organizujemy także spedycję przy użyciu lotniczych, kolejowych i morskich środków cargo. W profesjonalny sposób i na konkurencyjnych warunkach finansowych wykonujemy zarówno transport krajowy, jak i międzynarodowy dowolnego typu towarów.

Spedycja międzynarodowa w każdym kierunku

Podejmujemy się realizacji nawet najbardziej skomplikowanych zleceń, które wymagają zastosowania specjalnych metod. Pozwala nam to na dostarczanie do celu i odbieranie z każdego miejsca na świecie wszelkiego rodzaju ładunków powierzonych przez klienta. W razie potrzeby możemy też zapewnić pomoc w wymaganych procedurach w miejscu docelowym.

Zarówno z teorii, jak i doświadczenia wiemy, na czym polega i co to jest spedycja. Transport międzynarodowy realizowany przez naszą firmę bazuje na kompetencjach całego zespołu, którego członkowie wzajemnie się uzupełniają. Wsparcie szerokiej sieci sprawdzonych partnerów na całym świecie umożliwia sprawne, terminowe i kompleksowe wykonywanie zadań logistycznych na rzecz firm i osób indywidualnych.

Stawiamy na transparentność oraz jasne i uczciwe warunki współpracy niezależnie od jej specyfiki. Bez względu na to, czy usługi mają charakter ciągły, czy jednorazowy, gwarantujemy wysoką jakość, szeroki kontakt telefoniczny i mailowy oraz pełne wsparcie w zakresie formalności związanych z transportem. Zachęcamy do korzystania z naszej oferty każdego, kogo interesuje spedycja międzynarodowa!