To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

4.7 / 5.0

Spedycja międzynarodowa – co to właściwie jest?

Skontakuj się z nami Spedycja międzynarodowa – co to właściwie jest?

Klienci zainteresowani krajowym lub międzynarodowym transportem towarów ciężarowym, lotniczym, morskim – powinni mieć świadomość, że bardzo istotną usługą przydatną do skutecznej realizacji przedsięwzięcia jest spedycja. Na czym właściwie ona polega i jaka jest jej podstawa prawna? Jakie obowiązki przyjmuje na siebie spedytor? To tylko część pytań, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury i owocnej współpracy.

Spedycja – podstawy prawne w Polsce

Aby rzetelnie zdefiniować i przedstawić spedycję, zacznijmy od aktu prawnego, w którym znajduje się dość szczegółowe odniesienie do tego zagadnienia. Jest to Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, którego art. 794 §1 brzmi: „Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem”. Tematu tego dotyczą również kolejne artykuły kodeksu – aż do 804. Można dowiedzieć się z nich więcej m.in. odnośnie do:

  • charakteru współpracy,

  • obowiązków i odpowiedzialności spedytora,

  • roszczeń związanych z naruszeniem umowy spedycyjnej.

Kolejnym z aktów prawnych dotyczących poruszanej tematyki jest Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe. Za interesujący i ważny zbiór regulacji można uznać także OPWS, czyli Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne, za których opracowanie jest odpowiedzialna Polska Izba Spedycji i Logistyki. Należy je traktować jako sugerowane, dobre praktyki (a nie przepisy prawne), które obowiązują wyłącznie za porozumieniem stron.

Czym jest spedycja?

Organizacja transportu towarów to spore wyzwanie logistyczne. Trudno wyobrazić sobie, żeby każda firma produkcyjna czy handlowa zajmowała się przewozem na własną rękę. Spedycja jest więc zbiorem działań dotyczących samej organizacji transportu:

  • lotniczego,

  • ciężarowego,

  • morskiego,

  • kolejowego,

  • śródlądowego.

Polskie prawo pozwala łączyć wszystkie 3 usługi tworzące branżę TSL, czyli transport, spedycję oraz logistykę w ramach jednego podmiotu.

Najważniejsze usługi spedycyjne

Usługę spedycji najlepiej wytłumaczyć i zaprezentować, korzystając z konkretnego przykładu. Wyobraź sobie, że jesteś przedstawicielem przedsiębiorstwa, które produkuje części maszyn i planuje międzynarodową ekspansję. Firma spedycyjna – w ramach zawartej umowy – może się podjąć wielu działań ułatwiających zrealizowanie biznesowych planów dotyczących wejścia na nowe, zagraniczne rynki.

Spedytor doradza, która forma transportu jest najbardziej opłacalna, biorąc pod uwagę rodzaj, wymiary i ilość towaru, docelowe miejsce dostawy czy aktualne czynniki związane z gospodarką, ekonomią, bezpieczeństwem. Firma spedycyjna może też skutecznie zaplanować i wdrożyć transport multimodalny, np. morski i drogowy jednocześnie. Tym samym bierze na siebie odpowiedzialność za przeładunek w polskim lub zagranicznym porcie. Kolejną kwestią, w której warto zaufać zewnętrznej, renomowanej jednostce, jest obsługa celna. Nie musisz zajmować się tymi sprawami osobiście – w imieniu Twojej firmy robi to przedsiębiorstwo spedycyjne.

Kompleksowe usługi są znacznie szersze. Jeśli chcesz i skonstruujesz umowę obejmującą niezbędne elementy, spedytor może, oprócz wspomnianych działań, podjąć się:

  • ubezpieczenia towaru,

  • składowania, pakowania i konfekcjonowania produktów.

Zalety profesjonalnej spedycji

Szczególnie gdy transport (ciężarowy, lotniczy itd.) ma charakter międzynarodowy, wsparcie zewnętrznej, doświadczonej firmy jest bardzo opłacalne i pomocne. Spedycja daje wiele korzyści, na czele z oszczędnością czasu i pieniędzy. Zamiast tworzenia dodatkowego działu i stanowisk pracy, powierzasz zlecenie w ramach outsourcingu, jedynie wtedy i w takim zakresie, jakie są aktualne potrzeby firmy.

Zleć nam spedycję!

Organizacja całego łańcucha dostaw i wszystkie związane z tym formalności, np. ubezpieczeniowe i celne, przechodzą na zespół specjalistów, którzy mają w tej materii wieloletnie doświadczenie. Wiedzą oni, co jest najbardziej opłacalne finansowo lub jak przyspieszyć poszczególne procesy bez naruszania prawa w Polsce i za granicą. Twoje przewozy z nami są bezpieczne i sprawnie realizowane, a jedyne, co musisz zrobić, to rozliczyć się za dobrze wykonane zlecenie. Zobacz naszą ofertę!