To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Spedycja do Norwegii – jak wyglądają norweskie trasy i jakie towary są najpopularniejsze?

Skontakuj się z nami Spedycja do Norwegii – jak wyglądają norweskie trasy i jakie towary są najpopularniejsze?

Bliskie położenie geograficzne, wysoki poziom rozwoju gospodarczego i bogactwo społeczeństwa sprawiają, że pomimo stosunkowo niewielkiej liczby mieszkańców Norwegia należy do ważnych partnerów handlowych Polski i Unii Europejskiej. Kwestią kluczową zarówno w imporcie z, jak i eksporcie do tego kraju jest zapewnienie efektywnego transportu. Temat spedycji międzynarodowej do Norwegii omawiamy w poniższym artykule, analizując dostępne możliwości i przyglądając się towarom wysyłanym do i przewożonym ze skandynawskiego państwa. Zobacz!

Wybór środka transportu do Norwegii

Położenie geograficzne Norwegii pozwala na wykorzystanie każdego środka transportu w ramach spedycji do tego kraju. Omawiamy po kolei dostępne rozwiązania.

Transport ciężarowy

Najpopularniejszym sposobem na dostarczenie towaru do Skandynawii jest wykorzystanie możliwości, jakie daje samochód ciężarowy. Transport drogowy pozwala na szybkie i bezpieczne dowiezienie większości rodzajów produktów z i do Norwegii. W zależności od tego, czy docelowe miejsce leży na południu, czy północy kraju, można wybrać jedną z dwóch tras, a mianowicie przez:

 • Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię i Szwecję,

 • Niemcy, Danię i Szwecję.

Ze względu na fakt, że większość dużych miast, a co za tym idzie, ośrodków gospodarczych i handlowych znajduje się na południu i w centrum kraju, trasa biegnąca przez Danię, Niemcy i Szwecję jest bardziej popularna.

Spedycja morska

Podczas gdy międzynarodowy transport ciężarowy do Norwegii zajmuje kilkanaście godzin jazdy, spedycja morska trwa zaledwie kilka godzin. Oczywiście należy uwzględnić czas załadunku i rozładunku, ale samo przeprawienie się frachtowcem przez Bałtyk przebiega bardzo sprawnie. Wykorzystanie tej formy transportu daje możliwość dostarczenia do Skandynawii wszelkiego rodzaju towarów w dowolnych ilościach. Główne porty morskie w kraju znajdują się w miastach:

 • Bergen,

 • Oslo,

 • Stavanger,

 • Haugesund,

 • Måløy,

 • Mongstad,

 • Narvik.

Jeżeli planujesz odebranie lub wysłanie znacznych ładunków, zdecydowanie warto się zdecydować na spedycję morską. Można połączyć ją w razie potrzeby w odpowiedni sposób z transportem ciężarowym, bo tego wymaga dostarczenie towaru pod wskazany adres.

Transport lotniczy

W Norwegii międzynarodowy transport lotniczy cargo jest obsługiwany przez pracowników m.in. następujących portów:

 • Bergen (BGO),

 • Oslo Gardermoen (OSL),

 • Molde-Årø (MOL),

 • Stavanger (SVG),

 • Tromsø (TOS).

Rozbudowana sieć portów lotniczych pozwala na przyjmowanie i odprawianie ruchu cargo w każdym zakątku kraju. Ta forma spedycji jest przeznaczona dla osób i przedsiębiorstw, które w krótkim czasie chcą dostarczyć dużą ilość towaru.

Najmniej popularny z uwagi na skomplikowaną i długą trasę, a co za tym idzie, wysokie koszty przewozu, jest transport kolejowy, dlatego nie omawiamy go w niniejszym artykule.

Towary w handlowej wymianie międzynarodowej z Norwegią

Polsko-norweska wymiana handlowa jest stosunkowo niewielka, a jej roczne obroty wynoszą odpowiednio:

 • eksport – ok. 11,5 mld zł,

 • import – ok. 10 mld zł.

Towarem eksportowym Norwegii są ryby i owoce morza, np. łososie, dlatego właśnie te produkty najczęściej sprowadza się do Polski. Używa się w tym celu transportu ciężarowego oraz morskiego w zależności od m.in. stopnia przetworzenia ryb. Z kolei w strukturze eksportu znad Wisły do Skandynawii dominują urządzenia, maszyny i elementy konstrukcyjne do statków, które na Północy są wykorzystywane nie tylko do połowu, ale również pozyskiwania ropy i minerałów.

Pamiętaj o formalnościach

Chłonność rynku, zasobność społeczeństwa oraz wysoki poziom stabilności gospodarczej i bezpieczeństwa prowadzenia biznesu powodują, że Norwegia jest atrakcyjnym rynkiem zarówno importowym, jak i eksportowym. Decydując się na wymianę handlową z tamtejszymi przedsiębiorstwami i organizując transport, trzeba jednak pamiętać, o ograniczeniach z tym związanych, które wynikają z faktu, że kraj nie należy do Unii Europejskiej. Dlatego obowiązują w nim inne przepisy przewozowe i wymagane są odprawy celne. Wybierając współpracę z naszą firmą, można mieć pewność, że wszelkie formalności zostaną załatwione prawidłowo i w maksymalnie krótkim czasie. Sprawdź sam!