To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Plomba transportowa – co to jest, rodzaje i kiedy się ją stosuje?

Skontakuj się z nami Plomba transportowa - co to jest, rodzaje i kiedy się ją stosuje? | Transport i Spedycja ICT

Firmy oferujące spedycję i transport międzynarodowy muszą zadbać o bezpieczeństwo przewożonego mienia. Środki zabezpieczające zawsze należy dopasować do konkretnego towaru – jego wagi, wielkości i innych parametrów technicznych. Jednym z szeroko stosowanych rozwiązań jest plomba transportowa. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co to jest, jakie są rodzaje plomb oraz kiedy należy je zastosować.

Co to jest plomba transportowa?

Jest to skuteczna forma zabezpieczania zawartości przewożonej na ciężarówkach, stosowana przez przedsiębiorstwa obsługujące transport towarów – chroniąca przed ingerencją osób trzecich. Plomba transportowa jest zakładana na drzwi naczepy, co uniemożliwia ich otwarcie bez pozostawienia widocznego śladu. Każda próba jest wtedy zauważona przez pracowników odbierających ładunek.

Jakie są rodzaje plomb na drzwi naczep?

Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają na bezpieczny transport ciężarowy. Warto dopasowywać je do rodzaju zlecenia oraz indywidualnych wymogów klienta.

Nowoczesne plomby na drzwi naczep dzieli się na:

  • linkowe,

  • naklejkowe,

  • boltowe.

Dlaczego warto stosować plomby transportowe?

Ich podstawowym zadaniem jest zagwarantowanie braku dostępu do przewożonego towaru przez niepowołane osoby.

Fabrycznie nowe zabezpieczenia transportowe stosuje się, aby:

  • zapewnić dowiezienie do punktu docelowego kompletnego ładunku – gdy na miejscu osłony będą nienaruszone, osoba odbierająca transport może być pewna, że zawartość w czasie przewozu nie uległa żadnym zmianom,

  • chronić naczepy przed włamaniem – długie przewozy międzynarodowe wymagają postojów, podczas których kierowcy odpoczywają. W tym czasie samochód staje się łatwym łupem dla złodziei. Zerwanie plomby wymaga czasu, podczas którego potencjalny włamywacz może zostać zauważony,

  • zabezpieczyć pojazd przed osobami trzecimi – funkcja ta jest szczególnie ważna na trasach prowadzących przez państwa borykające się z kryzysem migracyjnym. Próby włamań do ciężarówek w celu niezauważonego przejechania przez granicę niestety stały się poważnym problemem naszych czasów. Zabezpieczenie daje gwarancję braku nieproszonych pasażerów,

  • przyspieszyć odbiór ładunku – nienaruszona osłona pozwala uniknąć konieczności dokładnej kontroli części składowych powierzonego mienia. Brak śladów ingerencji oznacza, że towar jest kompletny.

Czym jest plomba celna?

Jest to zabezpieczenie wykonane z bardzo wytrzymałego materiału, odporne na zniszczenia. Plomba celna zakładana jest, aby ładunek dotarł na miejsce w nienaruszonym stanie. Jej obecność to gwarancja, że nikt z zewnątrz nie otwierał naczepy. Bardzo często na drzwi ciężarówki zakładane są dwie sztuki – jedna przez zleceniodawcę, a kolejna przez firmę przewozową. Wtedy obie mają własny numer, który wskazywany jest w dokumentach.

Czy możliwe jest zerwanie plomby celnej w czasie transportu? Prawo do takiej czynności mają wyłącznie uprawnione służby. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej lub Służby Celnej mogą usunąć osłonę w celu kontroli przewożonego towaru. Muszą jednak odnotować to zdarzenie w dokumentacji i podać nowy numer plomby.

Jak założyć plombę transportową?

Linkę należy przewlec przez klamry plandeki, otwory na tylnym portalu oraz kołowrotki napinacza. Ważne jest mocne naciągnięcie. Poszczególne plomby transportowe zakłada się według ściśle określonych zaleceń producenta, ale zawsze w taki sposób, aby nie dało się otworzyć drzwi naczepy bez zerwania zastosowanych zabezpieczeń. Przed wyruszeniem w trasę kierowca zawsze powinien dokładnie sprawdzić ich stan techniczny, ponieważ od tej chwili to on odpowiada za przewożony ładunek.

Bezpieczny transport międzynarodowy – poznaj naszą ofertę

Specjalnością Important Cargo Traffic jest spedycja międzynarodowa i transport ciężarowy lądowy, morski oraz lotniczy. Naszym priorytetem jest budowanie zaufania klientów poprzez świadczenie niezawodnych usług, dlatego szczególnie dbamy o bezpieczeństwo przewożonego mienia. Zabezpieczenia transportowe są jednym ze środków, które wykorzystujemy, aby zminimalizować ryzyko jakiejkolwiek ingerencji osób z zewnątrz w powierzone ładunki. Sprawdź szczegóły oferty i zyskaj profesjonalne wsparcie dla swojego biznesu.