To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Co zmienił brexit w spedycji do Wielkiej Brytanii?

Skontakuj się z nami Co zmienił brexit w spedycji, transporcie towarów do Wielkiej Brytanii?

Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania oficjalnie została dla Polski tzw. krajem trzecim, ponieważ przestały obowiązywać uproszczone normy dla wspólnoty. Wydarzenie to namieszało na arenie handlu międzynarodowego i stało się pewnym utrudnieniem, które zmusiło firmy z branży TSL do zmiany wypracowanych już procedur. Na szczęście z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem można sobie z poradzić z nowymi regulacjami. Jak obecnie wygląda spedycja i transport towarów z Polski do Anglii i całej Wielkiej Brytanii? Przeczytaj i dowiedz się, na co tak naprawdę wpłynął brexit i jak dostosować się do nowych przepisów.

Transport towarów do Anglii – nowa rola eksportera/importera

Po brexicie każdy podmiot, który chce sprzedawać lub kupować przedmioty na terenie Zjednoczonego Królestwa i wprowadzać je do obrotu w państwie członkowskim, automatycznie staje się eksporterem lub importerem. W ramach transportu towarów z Polski do UK po brexicie wywóz i sprowadzanie wyrobów oznacza konieczność spełnienia szeregu warunków, które nie obowiązują przy wymianie handlowej w UE.

Jeśli dotychczas Twoje przedsiębiorstwo nie współpracowało jeszcze z krajami spoza wspólnoty, musisz wyrobić dla działalności numer EORI przeznaczony do celów identyfikacji gospodarczej. Jak to zrobić? Procedury rejestracyjnej możesz dopełnić przez internet. Załóż konto na stronie www.puesc.gov.pl, zarejestruj się jako osoba fizyczna i wygeneruj certyfikat celny. Następnie zarejestruj podmiot w celu nadania EORI, a Wielka Brytania po brexicie stanie otworem dla Twoich towarów z Polski.

Zdecyduj, jak będziesz dokonywać zgłoszeń celnych

Pamiętaj, że transport międzynarodowy do Anglii będzie wymagał zgłoszeń celnych.

Musisz wziąć pod uwagę formalności, które dotyczą:

  • wprowadzenia towarów na obszar celny UE – przy przywozie towarów z Anglii i Wielkiej Brytanii do Polski po brexicie musisz złożyć elektroniczne dane bezpieczeństwa, czyli przewozowe deklaracje skrócone dla celów analizy ryzyka (za pomocą systemu AIS/ICS),

  • procedury tranzytu – do wyboru pozostaje wspólna procedura tranzytowa w systemie NCTS (w Polsce NCTS2) oraz TIR. W pierwszym przypadku zabezpieczenie tranzytowe dokonywane jest na terenie Wielkiej Brytanii, a w kraju należy zakończyć operację w urzędzie celnym,

  • czasowego składowania – powiadomienie o przybyciu towarów i ich dostępności do kontroli celnej. Od tego momentu są one składowane aż do czasu dopuszczenia ich przez służby do obrotu,

  • procedury dopuszczenia do obrotu – dopiero po ich dopełnieniu ładunek zostanie dopuszczony do obrotu na terenie UE,

  • wyprowadzenia towarów poza obszar celny UE – dokonaj zgłoszenia wywozowego w formie elektronicznej do działającego w UK systemu AES/ESC2.

Zgłoszeń celnych może dokonać sam przedsiębiorca lub skorzystać z pomocy przedstawiciela. Firmy, których specjalnością jest spedycja i transport z Polski do Wielkiej Brytanii również po Brexicie, często zatrudniają agenta celnego, który zajmuje się formalnościami związanymi z odprawami towarów.

Spedycja międzynarodowa – sprawdź procedury VAT

Twardy brexit spowodował zmianę przepisów dotyczących płatności i podatku VAT na towary oraz usługi z Polski. Import produktów tytoniowych i alkoholowych wymaga dodatkowej zapłaty podatku akcyzowego. Transport i spedycja międzynarodowa do Wielkiej Brytanii wymuszają na importerze oraz eksporterze sprawdzenie stawek obowiązujących konkretne grupy wyrobów.

Przy przewozie towarów z terytorium państw trzecich do UK, a do takich zalicza się Polska, zapoznaj się ze stawkami celnymi, ponieważ sposób rozliczania VAT uzależniony jest od wybranej procedury i dokumentów, które zostały złożone przy rozliczeniach celnych w czasie przekroczenia granic UE. Zawsze musisz ustalić, czy na granicy należne będzie 20% VAT.

Sprawdź, czy posiadasz odpowiednie uprawnienia

Pamiętaj, że kontrole podczas przekraczania granic Zjednoczonego Królestwa po brexicie uległy nasileniu. Zanim zlecisz transport międzynarodowy towarów do lub z Polski, sprawdź, czy posiadasz potrzebne zezwolenia ważne na terenie Wielkiej Brytanii. Zweryfikuj również certyfikaty i licencje firmy spedycyjnej, aby przekonać się, że posiadamy kompetencje niezbędne do świadczenia profesjonalnych usług na najwyższym poziomie.

Transport i spedycja do Anglii – skorzystaj z fachowej pomocy

Mamy wieloletnie doświadczenie jako międzynarodowy operator transportowy. Anglia stanowi jeden z ważnych kierunków, które obsługujemy. Polecamy przewozy paletowe, plandeki 24 tony, zestawy, solówki. Dysponujemy również chłodniami, pojazdami niskopodwoziowymi, busami oraz platformami dopasowanymi do ładunków ponadgabarytowych. Dzięki temu możemy z powodzeniem podejmować się dowolnych zleceń na potrzeby klientów z każdej branży. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą spedycji i transportu towarów z Polski do UK po brexicie oraz kontaktu – pomożemy dopełnić Tobie wszystkich obowiązujących formalności i zapewnimy punktualność, profesjonalną obsługę oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa przewozu!