To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Karnet ATA czym jest ?

Skontakuj się z nami Karnet ATA czym jest ? | transport i spedycja ICT

Karnet ATA to dokumenty celny międzynarodowy, który wykorzystywany jest przy odprawie celnej czasowej towarów, które są wywożone w celach wystawienniczych, akwizycyjnych i wyposażenia zawodowego.

Procedura przy tego typu transportach jest zawiła, więc wykorzystanie karnetu ATA umożliwia i usprawnia odprawę celną. Dzięki temu nie ma konieczności wypełniania dokumenty SAD, deklaracji celnych czy składania depozytów na przejściach granicznych


 


 

W jaki sposób uzyskamy karnet ATA ?


 

Dla osób, które nigdy wcześniej nie korzystały z karnetu ATA, procedura jego wyrobienia może wydawać się skomplikowana. Istnieją jednak firmy spedycyjne czy transportowe, które specjalizują się w przewozie towarów na karnecie ATA oraz świadczą usługę dodatkową jaką jest właśnie pośrednictwo w wykonaniu karnetu ATA na podstawie urzędowo uwierzytelnionych wzorów podpisów osób odpowiedzialnych za reprezentowanie firmy.

Za wykonanie karnetu odpowiedzialna jest Krajowa Izba Gospodarcza Warszawie, do której najlepiej udać się osobiście po stosowne wnioski, ewentualnie na zgłoszenie telefoniczne zamówić druki drogą pocztową. Należy również przedłożyć dokumenty rejestrowe firmy i dokonać opłaty rejestracyjnej

W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, karnet nie jest wymagany do przewozu towarów na terenie Unii Europejskiej.

Ważność karnetu ATA to 12 miesięcy od jego wydania i jego przestrzeganie jest istotne, gdyż przekroczenie terminu odprawy czasowej wiąże się z koniecznością zapłaty należności celnych.


 


 

Transport na karnecie ATA – jak to wygląda w praktyce ?


 

Transporty na karnecie ATA to transporty niestandardowe, dosyć rzadko wykonywane stąd wiedza Naszych Klientów na ten temat nie jest zbyt obszerna.

W związku z tym firma Important Cargo Traffic postawiła na kompleksową obsługę w tym zakresie i oprócz samego przewozu na karnecie świadczy usługi dodatkowe związane z pośrednictwem przy pozyskaniu karnetu ATA.

Najczęściej jest on stosowany, gdy firmy produkcyjne chcą wystawić swoje produkty na targach międzynarodowych co z resztą jest rewelacyjnym sposobem na pozyskanie kupców na ich towary.

Odprawa czasowa jest w takim wypadku idealnym rozwiązanie, gdyż towar jest wywożony z reguły na kilka dni na czas trwania targów, a następnie w całości wraca do właściciela.

Ważne jest by lista towarów dołączona do wniosku o wydanie karnetu była identyczna jak lista towarów umieszczona na formularzach karnetu dlatego też doświadczenie w jego wypełnianiu jest niezwykle istotne, by uniknąć ewentualnych pomyłek co za tym idzie dodatkowych kosztów.