To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Jak dbać o higienę w trasie? 3 porady dla kierowców, którzy obawiają się koronawirusa

Skontakuj się z nami Jak dbać o higienę w trasie? 3 porady dla kierowców, którzy obawiają się koronawirusa | transport i spedycja ICT

 

Choroba COVID-19 stała się problemem całego świata, czego potwierdzeniem było ogłoszenie przez WHO pandemii koronawirusa. Zagrożony jest tak naprawdę każdy, ale w grupie szczególnego ryzyka znajdują się kierowcy zawodowi. Osoby te często odbywają wyjazdy zagraniczne i nieustannie mają kontakt z innymi ludźmi. Jeśli pracujesz w tym zawodzie, koniecznie sprawdź 3 metody, dzięki którym zmniejszysz ryzyko zakażenia. Poznaj najważniejsze zasady dbania o higienę w trasie!

Główny Inspektorat Sanitarny – zalecenia dla kierowców zawodowych

W dobie rosnącego zagrożenia związanego z koronawirusem coraz więcej czynnych zawodowo osób zostaje w domu, podejmując się pracy zdalnej. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taki komfort. Kierowcy muszą być w trasie, często podróżując za granicą, po krajach o dużym odsetku zarażonych koronawirusem. W tym zawodzie nie da się ograniczyć styczności z innymi ludźmi do absolutnego zera. Co więcej, często przebywa się w miejscach publicznych (np. toalety), gdzie nawet kontakt z ich wyposażeniem może stać się przyczyną zakażenia.

Z tego powodu warto poczynić odpowiednie kroki, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Podstawą ochrony przed COVID-19 jest skrupulatna higiena osobista. Specjalne zalecenia dla kierowców zawodowych wydał Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Zgodnie z nimi, na wyposażeniu każdego pojazdu powinny się znaleźć:

  • płyny dezynfekcyjne z alkoholem (około 70% stężenia),

  • zapas jednorazowych ręczników papierowych,

  • maseczki ochronne na twarz.

Wożenie płynów dezynfekcyjnych na bazie alkoholu

Rozprzestrzeniający się koronawirus jest nam coraz lepiej znany. Dokładnie zbadano jego budowę i wiadomo już, iż wirus ten otoczony jest cieniutką, ochronną warstwą tłuszczu. Z tego powodu regularne korzystanie ze specjalnych płynów dezynfekujących powinno być absolutną podstawą w pracy kierowcy. GIS zaleca, aby stosować środki zawierające w swoim składzie alkohol o stężeniu około 70%.

Trzymanie się tej wartości ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Przy dużo niższym stężeniu ochronna warstwa tłuszczu nie ulega rozpuszczeniu. Również jego wyższy poziom nie zagwarantuje Ci pełnej sterylności. Okazuje się bowiem, że w takiej sytuacji tłuszcz natychmiastowo się ścina. Skutkiem tego jest wzmocnienie powłoki zewnętrznej wirusa.

Bardzo poważnie do tej kwestii muszą podchodzić kierowcy regularnie odbywający wyjazdy za granicę. Obecnie praca w transporcie międzynarodowym wiąże się z wyjątkowym ryzykiem. Największe zagrożenie dotyczy osób podróżujących przez takie kraje jak Włochy, Niemcy, Francja czy Hiszpania. Jeśli regularnie tam wyjeżdżasz, myj ręce najczęściej, jak to tylko możliwe.

GIS zaleca dodatkowo, aby płynem dezynfekcyjnym dokładnie czyścić nie tylko dłonie. Najlepiej odkażać również:

  • kierownicę i drążek zmiany biegów,

  • wszystkie rączki w pojeździe ciężarowym, za które regularnie się chwyta,

  • klamki, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Zapas własnych ręczników papierowych

W dobie pandemii koronawirusa kierowcy zawodowi powinni również unikać suszenia rąk w toaletach publicznych. Papier lub ręczniki dostępne w takich miejscach mogą być źródłem zakażenia. To samo dotyczy popularnych suszarek, z których także nie należy teraz korzystać.

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, aby każdy kierowca miał na wyposażeniu swojego auta duży zapas ręczników papierowych. Wycieraj ręce tylko nimi i kategorycznie nie używaj ich wielokrotnie. Wyrzucaj do szczelnie zamkniętego woreczka lub od razu bezpośrednio do kosza.

Maseczki na twarz – warto mieć ich zapas w pojeździe

Jak powszechnie wiadomo, żadna maseczka nie zapewnia 100-procentowej ochrony przed zakażeniem koronawirusem. Pomimo tego GIS poleca kierowcom, aby mieli ich zapas w pojeździe. Naciągnięta na twarz w pewnym stopniu zmniejsza ryzyko zachorowania. Najlepiej zakładaj ją w momencie konieczności kontaktu z innymi ludźmi. Pamiętaj, że maseczki te mają charakter jednorazowy i nie wolno używać ich ponownie. Przy ściąganiu staraj się nie dotykać ich przodu, chwytając za paski naciągane na głowę. Na koniec zawsze bardzo dokładnie umyj ręce.   

Jeśli często odbywasz wyjazdy za granicę, gdzie COVID-19 szybko się rozprzestrzenia, trzymaj się również zasady zachowania dystansu do drugiego człowieka. Z punktu widzenia procedur epidemiologicznych powinien to być minimum 1 metr. Staraj się jednak w miarę możliwości, utrzymywać przynajmniej 1,5 metra odstępu od innych ludzi. Nie zbliżaj się szczególnie do osób z katarem lub kaszlących (wirus przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową). Gdy tylko wrócisz do auta, od razu dokładnie umyj ręce.

Kierowcy a koronawirus – zdrowy rozsądek to podstawa

Pomimo trudnych czasów i obcej nam sytuacji, nie możesz panikować. Trzymaj się zasad zdrowego rozsądku. Pracując jako kierowca, stosuj się do powyższych zaleceń GIS-u i unikaj miejsc publicznych. Pamiętaj także, aby przy wystąpieniu objawów typowych dla COVID-19, od razu zgłosić się do lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeśli faktycznie zakaziłeś się koronawirusem, możesz zarażać osoby w swoim otoczeniu. Dziś trzeba myśleć nie tylko o bezpieczeństwie własnym, ale także innych ludzi.