To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Jak zabezpieczyć ładunek transportowy? Specjaliści podpowiadają!

Skontakuj się z nami Jak zabezpieczyć ładunek transportowy? Specjaliści podpowiadają! | Transport i spedycja ICT

Jeśli chcesz zlecić transport towarów, powinieneś dużo uwagi poświęcić kwestii ich zabezpieczenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku spedycji międzynarodowej, kiedy pakunki pokonują nawet tysiące kilometrów. Co więcej, często są to przewozy intermodalne, a więc np. ciężarowe łączone z lotniczymi czy morskimi. Każdy przeładunek stanowi potencjalne zagrożenie dla przesyłek, a więc sposób ich pakowania ma kluczowe znaczenie. Z artykułu dowiesz się, jak prawidłowo przygotować ładunek – skorzystaj z podpowiedzi specjalistów firmy Important Cargo Traffic!

Bezpieczny transport towarów – jak się przygotować?

Sposób przygotowania towarów w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób mają być przewożone. Możesz zlecić transport drogowy ciężarowy, morski, lotniczy lub kolejowy. Jednak dla każdego z nich są pewne podstawowe, wspólne zasady dotyczące szykowania ładunków. Zawsze powinieneś pamiętać o:

  • stosowaniu solidnych kartonów (lub innych opakowań) o grubości dostosowanej do ciężaru umieszczanych w nich rzeczy;

  • używaniu różnych materiałów do wypełniania pustych przestrzeni, np. folii, gazet czy wypełniaczy piankowych;

  • owijaniu pudeł stretchem i najlepiej folią bąbelkową w celu ich ochrony przed wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Choć ze swojej strony nie możesz zrobić dużo więcej, tak pewne obowiązki w tym zakresie spoczywają także na przewoźniku. Nasza, działająca w tej branży firma Important Cargo Traffic, doskonale zdaje sobie z nich sprawę. Z tego powodu zarówno w przypadku spedycji krajowej, jak i międzynarodowej, skrupulatnie dbamy o to, aby poprawnie zamocować ładunek w pojeździe na czas transportu ciężarowego. Ewentualne błędy wiążą się z ryzykiem nałożenia mandatu. Jednak najważniejsze jest to, że odpowiadamy własnym majątkiem za przyjęty od klienta towar.

Sposoby na prawidłowe umieszczenie ładunku

Stosowane techniki zabezpieczania ładunku na czas transportu zależne są m.in. od jego rodzaju, a więc dobiera się je indywidualnie do konkretnej sytuacji. Ważne jest również to, czy mamy do czynienia z przewozem ciężarowym, morskim, lotniczym czy kolejowym. Wielu przewoźników łączy ze sobą różne popularne metody unieruchamiania towarów, korzystając np. z:

  • ryglowania;

  • różnego rodzaju odciągów;

  • mocowania szpringowego – przytwierdzonymi do platformy załadunkowej pasami oplata się narożne fragmenty ładunków.

Sporo zależy także od tego, czy spedycja międzynarodowa jest realizowana w ramach transportu drobnicowego, czy całopojazdowego.

Ładunek drobnicowy

Ładunki drobnicowe zwykle są jednymi z najtrudniejszych do zabezpieczenia. Wynika to z faktu, że towary mają niejednorodne kształty i wymiary. Do ich unieruchamiania w transporcie ciężarowym wykorzystuje się m.in.:

  • wypełnione powietrzem worki (tzw. sztauerskie), które umieszcza się w wolnej przestrzeni;

  • belki lub drążki rozporowe;

  • podłużne listwy zapewniające punkty kotwiczące np. dla pasów transportowych.

W przypadku przewozów morskich lub lotniczych zwykle związanych ze spedycją międzynarodową, ładunki zazwyczaj zabezpieczane są siatkami, które ograniczają możliwości ich przesuwania. Popularne są także klasyczne pasy oraz łańcuchy odciągowe.

Ładunek całopojazdowy

W przypadku ładunków całopojazdowych ich mocowanie jest dużo łatwiejsze. Najczęściej są to towary o identycznym kształcie oraz wadze. W takiej sytuacji układa się je w tzw. systemie blokowym, którego celem jest maksymalnie ciasne wypełnienie przestrzeni ładunkowej np. pojazdu ciężarowego. Całość wystarczy zabezpieczyć pasami.

Dodatkowo przy transporcie drogowym, morskim oraz lotniczym często stosuje się maty antypoślizgowe. Służą jako przekładki i ograniczają możliwości przesuwania się ładunku. Co więcej, zmniejszają ryzyko jego przewrócenia nawet przy przechyleniu sięgającym 40°.

Bezpieczeństwo podczas transportu towarów

Zlecając przewozy ładunków, z pewnością zależy Ci na tym, aby były dobrze zabezpieczone i dotarły do celu w niezmienionym stanie. Z tego powodu korzystaj z usług cenionych na rynku firm, które mają duże doświadczenie w spedycji krajowej i międzynarodowej. W Important Cargo Traffic zapewnimy Ci najwyższy poziom bezpieczeństwa – zapraszamy do kontaktu! Kompleksowo organizujemy transporty ciężarowe, morskie oraz lotnicze, niezależnie od ilości towarów do przewiezienia.