To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Transport Szwecja i Dania

Skontakuj się z nami Transport Szwecja i Dania

Podczas planowania ciężarowego transportu towarów po Europie, należy wiele uwagi poświęcić kwestiom związanym z opłatami drogowymi. Są powszechnie określane mianem myta i pobierane za przejazdy niektórymi drogami, szczególnie od właścicieli ciężarówek. Za ich nieuiszczenie grożą dotkliwe kary finansowe, dlatego warto znać związane z nimi zasady w krajach, przez które prowadzona jest spedycja międzynarodowa. Przykładem tego są eurowiniety obowiązujące m.in. na terenie Szwecji oraz Danii. W artykule specjaliści firmy ICT przedstawiają najważniejsze informacje na ich temat.

Szwecja i Dania: organizacja transportu

Przygotowywanie transportu drogowego na skalę międzynarodową wiąże się z wieloma wyzwaniami. Należy m.in.:

  • zaplanować optymalną trasę przejazdu;

  • zadbać o profesjonalne zabezpieczenie ładunku na pojeździe;

  • odpowiednio przygotować ciężarówki – poszczególne kraje Europy często mają odmienne wymagania dotyczące tego, co wchodzi w skład obowiązkowego wyposażenia samochodu;

  • naszykować niezbędne dokumenty.

Wszystko to sprawia, że za organizację spedycji powinni odpowiadać ludzie z dużym doświadczeniem w tym zakresie. Jeśli więc realizujesz transporty międzynarodowe, najlepiej skorzystaj z usług firmy Important Cargo Traffic – poznaj nas lepiej już dziś! Kompleksowo zajmiemy się planowaniem przewozów drogowych, w tym kwestiami związanymi z eurowinietami, gdy trasa przejazdu przebiega przez Szwecję czy Danię. Dlaczego jest to tak istotne?

Eurowinieta na trasie do Danii i Szwecji

Mianem tym określany jest system poboru opłat drogowych funkcjonujący od 1999 roku. Swoim zasięgiem obejmuje zarówno wspomnianą już Szwecję oraz Danię, jak i Holandię wraz z Luksemburgiem. Eurowiniety dotyczą wyłącznie pojazdów ciężarowych, których masa przekracza 12 ton. W efekcie wykupują je głównie firmy transportowe specjalizujące się w spedycji międzynarodowej.

Uiszczenie tego myta umożliwia korzystanie z całej sieci dróg znajdujących się na terenie wszystkich powyższych krajów, przez określony czas. Minimalnie jest to jedna doba, natomiast maksymalnie cały rok. Cena eurowiniety jest zmienna i uzależniona od:

  • terminu jej ważności,

  • ilości osi w pojeździe,

  • normy emisji spalin spełnianej przez ciężarówkę – rozwiązanie to ma sprzyjać ochronie środowiska, dlatego im wyższa jest ta klasa, tym mniejsza cena.

Opłatę trzeba uiścić przed wjechaniem na teren Szwecji lub innego kraju, na którego terenie obowiązuje, a więc należy brać to pod uwagę już na etapie planowania spedycji międzynarodowej. Eurowinietę można wykupić m.in. na stacjach paliw czy w specjalnych, sprzedających ją punktach znajdujących się w pobliżu granic. Rozwiązanie alternatywne i zwykle dużo wygodniejsze to opłacenie myta przez internet – walutą rozliczeniową w tym przypadku jest zawsze euro.

Jak weryfikowane jest posiadanie ważnej eurowiniety?

Opisywany system poboru opłat drogowych w Szwecji, Danii, Holandii oraz Luksemburgu jest obecnie w pełni elektroniczny. W efekcie ewentualny brak ważnej eurowiniety praktycznie na pewno skończy się nałożeniem kary finansowej, która znacząco podniesie koszt spedycji międzynarodowej. Na wielu odcinkach dróg znajdują się urządzenia z kamerami odczytujące numery rejestracyjne aut ciężarowych i sprawdzające ich obecność w bazie danych. Są także zamontowane w niektórych pojazdach służb patrolujących trasy tranzytowe. Oprócz tego fakt wykupienia myta może być zweryfikowany w trakcie standardowej kontroli drogowej.

Najszybszy transport do krajów skandynawskich

Pamiętaj, że odpowiednie zaplanowanie nawet najdrobniejszych szczegółów transportu drogowego, w tym np. zakupu eurowiniety, ma kluczowe znaczenie dla sprawności jego realizacji. Spedycja międzynarodowa będzie dzięki temu szybsza i, co za tym idzie, bardziej opłacalna. Z tego powodu, organizując przewozy na dalszych kierunkach, takich jak Szwecja czy Dania, zawsze korzystaj z pomocy doświadczonych spedytorów.

ICT: Szwecja i Dania – sprawdź ofertę!

Jeśli prowadzisz wymianę handlową z przedsiębiorcami z krajów skandynawskich, już dziś skorzystaj z usług ICT. Naszą specjalnością jest spedycja międzynarodowa, a transport do Szwecji czy Danii to jedne z wielu kierunków, które regularnie obsługujemy. Zapraszamy do kontaktu, podczas którego przedstawimy zakres świadczonych usług i omówimy szczegóły współpracy!