To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Czym zajmuje się spedytor?

Skontakuj się z nami Czym zajmuje się spedytor? | Transport i spedycja ICT

Prawidłowa organizacja przewozu wymaga wiedzy oraz doświadczenia – ich gwarantem jest wykwalifikowany spedytor. Firmy, których domenę stanowi drogowa spedycja ciężarowa konkurują ze sobą o najlepszych specjalistów. Czym dokładnie zajmuje się osoba na tym stanowisku, jakie ma obowiązki i kto może podjąć taką pracę? Na wszystkie najważniejsze pytania odpowiedzi znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Kim jest spedytor?

Spedytor to osoba, która kompleksowo zajmuje się procesem transportowym w skali krajowej lub międzynarodowej, na zlecenie swoich klientów. Większość przedsiębiorstw trudniących się produkcją lub dystrybucją towarów nie świadczy usług przewozowych osobiście, korzystając ze wsparcia firm transportowych. Za przyjęcie takiego zlecenia odpowiada ekspert od spedycji, który następnie ustala ze zlecającym szczegółowe warunki dostawy.

Do jego obowiązków należy także przygotowanie dedykowanej oferty na spedycję drogową oraz zajęcie się całą procedurą formalną i kontaktem z klientami. Spedytor to osoba, która odpowiada również za rozliczenie przewozu z kontrahentem oraz wewnętrznymi komórkami firmy z branży TSL. Jego praca ma więc charakter wielowymiarowy i uwzględnia wszystkie aspekty usługi, jaką stanowi spedycja ciężarowa.

Do najważniejszych obowiązków spedytora należą m.in.:

  • przygotowanie umowy przewozu oraz opracowanie niezbędnej dokumentacji,

  • porady i doradztwo transportowe,

  • opieka nad załadunkiem oraz rozładunkiem towarów,

  • ubezpieczenie przewozu oraz kontrola sposobu jego wykonywania,

  • dobór odpowiednich pojazdów i środków transportu.

Jak doskonale wiadomo, spedycja drogowa obejmuje szereg zagadnień i procesów, które trzeba ze sobą odpowiednio skoordynować. To z kolei sprawia, że specjalista odpowiedzialny za jej organizację musi bardzo dokładnie zaplanować całą operację logistyczną, by zapewnić jej bezproblemową realizację. Nie bez znaczenia są tutaj również koszty – spedytor powinien tak zaaranżować przewóz ładunku, aby zapewnić zleceniodawcy bezpieczny, terminowy, ale także tani transport towarów.

Spedycja drogowa krajowa i międzynarodowa

Jeśli firma zajmuje się wyłącznie krajową spedycją drogową, spedytor dostosowuje warunki przewozu do polskich przepisów. Jeżeli jednak oferta przedsiębiorstwa obejmuje również zagranicę, ekspert odpowiadający za organizację tranzytu musi znać także prawo obowiązujące w krajach, przez które przejeżdżać ma dany transport. Dotyczy to takich zagadnień, jak:

  • przepisy ruchu drogowego ze szczególnym uwzględnieniem transportu ciężarowego,

  • czas pracy kierowców i warunki ich wynagradzania za granicą,

  • dokumenty niezbędne w transporcie międzynarodowym.

Zadaniem spedytora jest również spełnienie wszelkich formalności oraz przygotowanie dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia odprawy celnej. Bardzo często do obowiązków specjalisty należy także organizowanie powrotnych transportów w taki sposób, aby wykluczyć lub zminimalizować ryzyko powrotu pustych samochodów. Należy też wspomnieć o konieczności nieustannego monitorowania każdego etapu realizacji usługi spedycyjnej – osobiście lub przez współpracujące ze spedytorem osoby.

Jednym z najważniejszych kierunków tranzytowych w międzynarodowym transporcie ciężarowym od lat są Chiny. Dwukierunkowe relacje nastawione zarówno na import, jak i wysyłkę towarów, często mają skomplikowany charakter ze względu na różnice prawno-formalne. Doświadczony spedytor to osoba, która z pewnością ułatwi kontakty handlowe z chińskimi kontrahentami, usprawniając obsługę przewozów i przyspieszając ich realizację.

Spedytor a logistyk – podstawowe różnice

Bardzo często stanowisko spedytora mylone jest z inną, ważną dla branży TSL funkcją – logistyka. W rzeczywistości jednak ich zakresy obowiązków znacznie się od siebie różną. Logistyk to osoba, która zajmuje się przede wszystkim planowaniem oraz zarządzaniem spedycją ciężarową – drogową, morską lub lotniczą. Jego działania dotyczą więc głównie stworzenia optymalnych warunków do wykonania przewozu. Rolą spedytora jest z kolei jego organizacja przy współpracy ze wszystkimi zaangażowanymi w proces transportowy podmiotami.

Jakie wymagania musi spełniać kandydat na spedytora?

Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie branży TSL na wykwalifikowanych specjalistów, kierunki te należą obecnie do najczęściej wybieranych przez maturzystów. Spedytor może liczyć na stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne zarobki, jednak musi dysponować wiedzą z wielu różnych obszarów. Przede wszystkim powinna charakteryzować go doskonała znajomość przepisów i zagadnień prawnych.

Ważną kompetencją jest również umiejętność analitycznego myślenia, pozwalająca pogodzić wszystkie niezbędne wymogi procesu przewozowego. Jednocześnie, osoba pracująca na tym stanowisku musi być komunikatywna – znajomość języków obcych jest obowiązkowa przy organizacji transportów międzynarodowych. Drogowa spedycja ciężarowa wymaga nie tylko umiejętności dobrego planowania, ale również odpowiedzialności, szybkiego reagowania oraz zdolności do niezwłocznego podejmowania decyzji.

Kiedy warto skorzystać z usług spedytora?

Praktycznie każda firma, mająca w swojej ofercie krajową lub zagraniczną spedycję drogową, powinna pomyśleć o zatrudnieniu wykwalifikowanego eksperta do organizacji przewozów. Osoba taka będzie cennym wsparciem dla całego zespołu, wnosząc do przedsiębiorstwa swoją wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie. Optymalizacja przewozów może dodatkowo obniżyć koszty operacyjne i usprawni realizację zleceń. Dobrych specjalistów na rynku nie brakuje, a możliwość współpracy z jedną osobą, koordynującą cały proces transportowy z pewnością ułatwi pracę kierowcom, pracownikom odpowiedzialnym za załadunek towaru, jego odbiorcom, a także zleceniodawcom.