BREXIT – kogo dotyczy ?
Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma swoje konsekwencje i odczuwalne są one przede wszystkim dla przedsiębiorców. Zmiany zostały wprowadzone od 1 stycznia 2021 roku i od tego czasu wprowadzone zostały kontrole przepływu towarów między Unia Europejską, a Wielką Brytanią.
Skontakuj się z namiZarówno eksporterzy jak i importerzy będą musieli spełnić dodatkowe warunki, by móc towar wywozić czy sprowadzać.
Co musisz zrobić ?
Firmy które do tej pory nie współpracowały z krajami poza UE, będą musiały wyronić sobie numer EORI czyli numer służący do celów identyfikacji gospodarczych – wniosek o jego nadanie można złożyć online.
Należy również zdecydować w jaki sposób dokonać zgłoszeń celnych, a więcej informacji na ten temat znajdziesz tu: https://www.gov.uk/guidance/appoint-someone-to-deal-with-customs-on-your-behalf
W internecie dostępna jest również lista "staged controls", sprawdź czy Twoje towary się na niej znajdują! Więcej informacji uzyskasz na stronie: https://www.gov.uk/guidance/using-simplified-declarations-for-imports
Ustal czy na granicy będzie należne 20% wartości podatku VAT od towarów importowanych:
Następna lista, którą należy zweryfikować to lista tzw. "controlled goods". W ten sposób określisz do kiedy musisz wypełnić deklaracje:
Weź pod uwagę, że od stycznia zaczęły obowiązywać nowe stawki celne za import, możesz je znaleźć poniżej:
https://www.gov.uk/guidance/tariffs-on-goods-imported-into-the-uk
Realizacja transportu do i z Wielkiej Brytanii
Od początku roku otrzymujemy co raz więcej zapytań transportowych na trasie Polska – Wielka Brytania – Polska i nadal są one niekompletne, gdyz Nasi Klienci nie znaja aktualnie obowiązujących przepisów. Oprócz zapoznania się z informacjami na stronie GOV można zasięgnąć porady od radcy podatkowego.
Zapytania kierowane do Nas powinny zawierać:
-
miejsce załadunku
-
miejsce dostawy
-
wymiary i wagę towaru
-
nazwę towaru
-
miejsca odprawy eksportowej i importowej