To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Co to jest tranzyt?

Skontakuj się z nami Co to jest tranzyt? | Transport i spedycja ICT

W naszym kraju działa wiele firm związanych z branżą transportu, spedycji i logistyki, czyli TSL. O tym, jak jest ich dużo, świadczy m.in. fakt, że polscy przewoźnicy dysponują największą flotą pojazdów ciężarowych w Unii Europejskiej. Jednym z ważnych elementów ich działalności są tzw. międzynarodowe przewozy tranzytowe, o których więcej dowiesz się z tego artykułu. Sprawdź, co to jest tranzyt i jakie są jego rodzaje oraz poznaj związane z nim procedury – zapraszamy do lektury.

Czym jest tranzyt?

Każda firma realizująca zlecenie na transport międzynarodowy może jednocześnie zajmować się tranzytem. Dochodzi do tego wtedy, gdy trasa przewozu towaru przechodzi przez kraj, w którym nie jest dokonywany zarówno rozładunek, jak i załadunek. Aby to wyjaśnić, najlepiej posłużyć się prostym przykładem.

Załóżmy, że przewoźnik czy firma zajmująca się spedycją międzynarodową ma za zadanie dostarczyć transport palet do Francji z Polski. Aby to zrobić, musi zaplanować trasę przejazdu przez Niemcy, co oznacza, że zrealizuje transport tranzytowy na terytorium tego kraju. Tranzyt definiuje więc tylko pewien fragment drogi pokonywanej przez pojazd ciężarowy. Dotyczy momentu, w którym auto znajduje się w państwie pośrednim, niezwiązanym z miejscem załadunku lub rozładunku.

Transport tranzytowy i związane z nim procedury

Musisz mieć świadomość tego, że ciężarowe transporty tranzytowe są regulowane przez różne międzynarodowe konwencje. Co do zasady, mogą one dotyczyć wyłącznie towarów zwolnionych z opłat celnych oraz niepodlegających polityce handlowej danego kraju. W przypadku Unii Europejskiej procedura tranzytu jest niezwykle prosta i w efekcie przewozy tego typu cieszą się ogromną popularnością.

To konsekwencja zniesienia granic wewnętrznych pomiędzy państwami należącymi do wspólnoty. Efektem tego jest brak barier celnych i związanych z nimi uciążliwych formalności. W obrębie UE spedycja międzynarodowa jest więc bardzo prosta do zaplanowania. Jednak sytuacja ta zmienia się, gdy przewóz ciężarowy ma przechodzić przez kraj spoza wspólnoty.

Tranzyt wewnętrzny i zewnętrzny – co to jest i czym się różni?

Wiesz już, co to jest tranzyt i jak wyglądają związane z nim procedury, ale tylko w przypadku przewozów na terenie EU. Międzynarodowe firmy spedycyjne realizują dostawy również z lub do krajów spoza wspólnoty. W efekcie transporty tranzytowe dzielą się na:

  •  wewnętrzne,
  •  zewnętrzne,
  •  bezpośrednie i pośrednie.

Pierwszy rodzaj już opisaliśmy – dotyczy dostaw ładunków na trasach przebiegających wyłącznie przez państwa Unii Europejskiej. Obejmuje także tzw. obszar EOG, czyli nieco szerszą strefę, w której obowiązuje wolny przepływ ludzi, kapitału, towarów i usług. Z tego powodu skupimy się teraz na wyjaśnieniu pojęcia tranzytu zewnętrznego, bezpośredniego i pośredniego.

Czym są zewnętrzne transporty tranzytowe?

W celu wyjaśnienia tego pojęcia ponownie posłużymy się przykładem. Załóżmy, że firma zajmująca się spedycją międzynarodową organizuje przewóz towaru z Polski do Macedonii. Jego trasa będzie przebiegać np. przez Słowację, Węgry i Serbię. Oznacza to, że z chwilą wjechania pojazdu ciężarowego do ostatniego kraju, opuści on Unię Europejską. Na jego terenie będzie realizowany zewnętrzny transport tranzytowy do państwa docelowego, czyli Macedonii. Wiąże się to z dodatkowymi procedurami wynikającymi z konieczności przejścia odprawy celnej.

Tranzyt pośredni i bezpośredni – różnice

Mianem bezpośredniego określany jest każdy ciężarowy transport tranzytowy przez kraj, w którym nie jest realizowany załadunek lub rozładunek. Jeśli natomiast towar należy czasowo składować na jego terenie, mówi się o tranzycie pośrednim. Przepisy dopuszczają także przeładunek – np. przeniesienie ładunku z naczepy pojazdu na pokład statku.

Zrealizujemy każdy rodzaj transportu tranzytowego!

Wiedza dotycząca tego, co to jest tranzyt, ma duże znaczenie, jeśli zlecasz przewóz towarów z lub do innego kraju. Jednak nie musisz przejmować się związanymi z nim procedurami. Wystarczy, że skorzystasz z usług profesjonalnej firmy zajmującej się spedycją międzynarodową. Skontaktuj się z Important Cargo Traffic – zrealizujemy każdy transport ciężarowy, w tym tranzytowy wewnętrzny lub zewnętrzny!