To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Jak sprawnie zorganizować transport ciężarowy do Rosji?

Skontakuj się z nami Jak sprawnie zorganizować transport ciężarowy do Rosji?

Federacja Rosyjska to największy powierzchniowo kraj na świecie i jednocześnie czołowy dostawca surowców energetycznych. Do tego jest istotnym partnerem dla Unii Europejskiej w zakresie wymiany handlowej. Każdego roku firmy z UE, w tym polskie, sprzedają Rosji i kupują od niej mnóstwo towarów, regularnie organizując transporty ciężarowe. Jednak pogarszające się stosunki polityczne z tym krajem coraz bardziej utrudniają planowanie do niego spedycji. Jak zorganizować przewozy drobnicowe lub całopojazdowe i o czym należy pamiętać? W artykule znajdziesz garść cennych wskazówek od specjalistów firmy ICT – poznaj je już teraz!

Transport ciężarowy do Rosji bez przeszkód

Zacząć należy od tego, że Federacja Rosyjska znajduje się zarówno poza Unią Europejską, jak i EOG, czyli Europejskim Obszarem Gospodarczym. W obu tych wspólnotach panują zasady wolnego oraz jednocześnie wspólnego rynku, co znacznie upraszcza procedury związane z wymianą handlową, a więc i spedycją. Sytuacja zmienia się w momencie, gdy towar jest wywożony poza granice należących do nich krajów lub wwożony „z zewnątrz”.

Z powyższego powodu całopojazdowy lub drobnicowy transport ciężarowy do Rosji, lub z tego państwa wiąże się z koniecznością załatwienia wielu formalności. Oprócz tego spedycja musi być skrupulatnie planowania pod kątem tras przejazdu. Federacja Rosyjska ma ogromną powierzchnię i jednocześnie słabo rozwiniętą sieć dróg, które w wielu przypadkach są w złym stanie.

W efekcie proces organizacji transportów ciężarowych do Rosji jest skomplikowany i najlepiej, jeśli zajmie się tym zespół profesjonalistów. Firma Important Cargo Traffic ma wieloletnie doświadczenie w zakresie planowania m.in. takich przewozów, w tym drobnicowych i całopojazdowych.

Formalności związane z importem i eksportem towaru

Kwestia prawidłowego załatwienia formalności jest podstawą, gdy krajem docelowym dla transportu ciężarowego ma być Rosja. Spedycja odbywa się na podobnych zasadach również wtedy, gdy do UE wwożone są towary kupione w tym kraju. Niezależnie od tego, jaki rodzaj przewozu organizujesz (drobnicowy czy całopojazdowy) w ramach wymiany handlowej z Federacją Rosyjską, musisz:

  • jako przedsiębiorca posiadać numer EORI (można go uzyskać poprzez platformę internetową PUESC) – bez niego ładunek zostanie cofnięty na granicy podczas odprawy celnej,

  • przygotować fakturę handlową oraz list pakunkowy dla transportu ciężarowego – koniecznie zatroszcz się o prawidłowe wypełnienie tych dokumentów, podając m.in. łączną wartość towarów, wagę brutto i netto, kraj pochodzenia czy liczbę tzw. jednostek pakunkowych,

  • opłacić cło oraz VAT – dotyczy wyłącznie importu, gdyż przy eksporcie podatki te uiszcza rosyjski przedsiębiorca.

Doświadczeni kierowcy i nowoczesna flota

Poruszanie się po drogach Zachodniej Europy jest komfortowe i przede wszystkim stosunkowo bezpieczne. Jednak za wschodnimi granicami Unii Europejskiej sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Podróżowanie po Rosji nierzadko jest ogromnym wyzwaniem dla osoby prowadzającej ciężarówkę, która z tego powodu powinna mieć ogromne doświadczenie za kierownicą. Musi być także odporna na stres oraz pracę pod presją czasu. Z powyższych powodów do realizacji spedycji na terenie Federacji Rosyjskiej należy wyznaczać wyłącznie najlepszych kierowców.

Oprócz tego do drobnicowego lub całopojazdowego transportu ciężarowego należy wykorzystywać nowoczesną flotę pojazdów. Auta muszą być w doskonałym stanie technicznym, co ograniczy ryzyko awarii. Jeśli dojdzie do niej w Rosji, naprawa, a nawet wsparcie pomocy drogowej, mogą okazać się bardzo problematyczne. Istotne jest także profesjonalne mocowanie ładunku na naczepie – jakość dróg w tym kraju, szczególnie z dala od większych miast, często pozostawia wiele do życzenia.

Transport ciężarowy do Rosji – pomożemy w jego organizacji

Jak widzisz, planowanie spedycji do lub z Rosji jest zadaniem skomplikowanym, dlatego najlepiej, jeśli zajmą się tym specjaliści z odpowiednim doświadczeniem. Nasza firma Important Cargo Traffic jest w stanie zorganizować sprawny i bezpieczny transport ciężarowy na tym kierunku. Obsługujemy zarówno przewozy drobnicowe, jak i całopojazdowe, gwarantując najwyższą jakość usług – skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły oferty!