To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Co to jest ładunek i transport drobnicowy?

Skontakuj się z nami Co to jest ładunek i transport drobnicowy? | Spedycja ICT

Wielu dostawców nie potrzebuje naczep, na których mieści się 30 czy 40 ton towaru, ponieważ chcą dostarczyć o wiele mniejsze ładunki. Z tego powodu firmy oferujące transport międzynarodowy i krajowy świadczą nie tylko usługi całopojazdowe, ale też drobnicowe. Rozwiązanie to polega na przewożeniu towarów od kilku lub nawet kilkunastu klientów. Dowiedz się, czym dokładnie są przewozy drobnicowe, poznaj najważniejsze zalety tej opcji oraz jej charakterystyczne wyróżniki.

Co to jest transport drobnicowy?

Jako transport drobnicowy krajowy i międzynarodowy (częściowy, LTL) rozumie się dostawy ładunków o mniejszych gabarytach. Najczęściej są to opakowania i elementy w różnych kształtach, o niewielkiej objętości lub wadze, które nie wypełniają całej naczepy bądź kontenera. Towary są łączone w punktach przeładunkowych, aby w całości wypełnić środek lokomocji.

Rozproszenie nadawców i odbiorców przesyłek utrudnia organizację takiego przedsięwzięcia, dlatego bardzo ważna jest sprawna spedycja międzynarodowa lub krajowa rozplanowująca trasę przejazdu. Jednocześnie dla wielu przedsiębiorców jest to tańsze rozwiązanie niż tradycyjny transport ciężarowy całopojazdowy.

Przewozy drobnicowe – zalety

Dlaczego firmy zamawiają przewozy drobnicowe? Największe korzyści płynące z tej formy transportu to:

 • niższa cena,

 • dobór pasującego terminu dostawy,

 • możliwość nadania nawet jednej palety,

 • rozproszenie portfela odbiorców – w ten sposób można obsługiwać zarówno przedsiębiorstwa, jak i klientów detalicznych,

 • możliwość nadawania niewielkich partii wyprodukowanych wyrobów – brak konieczności ich dłuższego składania na magazynie.

Jakie są rodzaje ładunków drobnicowych?

Ta metoda najczęściej wybierana jest jako niedrogi transport towarów w opakowaniach (kartony, skrzynie, beczki, bębny, klatki, worki itp.). Nadawcy mogą wykorzystać palety, ale nie zawsze są one wymagane. Rzadziej w ten sposób przewozi się surowce bez opakowań. Przedsiębiorstwo lub klient indywidualny – zlecający przewóz drobnicowy – może nadać nawet jedną paletę z ładunkiem.

Czego nie można nadać w transporcie drobnicowym?

Firmy muszą dopasowywać się do obowiązujących przepisów prawnych – respektować je. W drobnicy nie wolno przewozić towarów, które wymagają zapewnienia specjalnych warunków lub są szczególnie wartościowe i mogłyby być narażone na kradzież podczas przeładunków.

Chodzi tutaj przede wszystkim o:

 • rośliny,

 • zwierzęta,

 • broń i materiały wybuchowe,

 • leki i inne wyroby farmaceutyczne,

 • biżuterię i kamienie szlachetne,

 • papiery wartościowe,

 • artykuły spożywcze z krótkim terminem ważności,

 • elementy ponadgabarytowe.

Jak zaplanować transport drobnicowy?

Jest to o wiele bardziej skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne niż tradycyjny transport ciężarowy typu FTL. Dział spedycji musi dobrać zlecenia w taki sposób, aby trasy przejazdów były możliwie jak najbardziej ekonomiczne dla nadawcy i przewoźnika, a termin dostawy niepotrzebnie się nie wydłużał. Ważne jest także odpowiednie zapełnienie dostępnej przestrzeni ładunkowej. Pod uwagę należy wziąć wagę, wielkość i kształty przewożonych przedmiotów. Znaczenie ma również kolejność załadunków – prawidłowo dobrana pozwoli ograniczyć ściąganie zawartości z naczep u kolejnych klientów.

Osoby zlecające transport drobnicowy muszą pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu mienia. Najlepiej, gdy towar będzie znajdował się na paletach lub w opakowaniach zbiorczych (np. w skrzyniach, kartonach czy beczkach). To pomoże zminimalizować ryzyko uszkodzeń mechanicznych, fizycznych, biologicznych oraz chemicznych.

Tani i bezpieczny transport drobnicowy z Important Cargo Traffic

Important Cargo Traffic oferuje nie tylko spedycję i przewozy międzynarodowe, ale także transport krajowy. Obsługujemy ładunki całopojazdowe FTL oraz drobnicowe LTL. Mamy bogate doświadczenie w dostarczaniu produktów spożywczych (m.in. mleko, sery, kawa, herbata) oraz alkoholi wysokoprocentowych (mamy ubezpieczenie obejmujące tę grupę towarów). Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu przez naszą stronę internetową.