To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Model sztafetowy w logistyce – czym jest i jakie ma znaczenie?

Skontakuj się z nami Model sztafetowy w logistyce – czym jest i jakie ma znaczenie? | Transport i spedycja ICT

Każdy z nas na co dzień obserwuje poruszające się po drogach ciężarówki z różnymi towarami. Widząc to, wielu osobom wydaje się, że transport ciężarowy jest nieskomplikowany. W rzeczywistości stanowi on ogromne wyzwanie logistyczne. Co ważne, nierzadko przewozy drogowe są łączone z morskimi, lotniczymi czy kolejowymi. W efekcie spedycja, a w szczególności ta międzynarodowa, opiera się dziś na bardzo skrupulatnym planowaniu i wykorzystywaniu różnych modeli transportowych. Jednym z nich jest sztafetowy, o którym więcej dowiesz się z poniższego artykułu. Sprawdź, na czym polega oraz jakie jest jego znaczenie!

Znaczenie modelu transportu w logistyce

Każda osoba korzystająca z usług firmy spedycyjnej ma zazwyczaj identyczne oczekiwania – liczy na szybki, bezpieczny i tani transport towarów. Ich spełnienie wymaga od logistyków dużych umiejętności planistycznych. Muszą tak zorganizować poszczególne etapy przewozu ładunku, aby był on opłacalny dla przewoźnika i jego klienta. Dotyczy to każdego rodzaju zlecenia transportowego, a więc m.in. ciężarowego, morskiego czy lotniczego.

Jedną z kluczowych decyzji podejmowanych przez logistyków jest wybór modelu dla realizacji danego transportu. Każdy z nich stanowi określoną listę czynności, których wykonanie w odpowiedniej kolejności ma zagwarantować szybkie i tanie przewiezienie towaru. Dobiera się go w zależności od potrzeb zleceniodawcy, wielkości prowadzonej przez niego firmy oraz rodzaju transportowanych ładunków.

Obecnie w spedycji krajowej i międzynarodowej stosowanych jest kilka podstawowych modeli, a jednym z nich jest sztafetowy. Często korzystamy z niego w naszej firmie Important Cargo Traffic do realizacji różnych zleceń transportowych.

Czym charakteryzuje się model sztafetowy?

Ten model ma zastosowanie przede wszystkim w przypadku transportów, w których towar rozwożony jest pomiędzy więcej niż dwoma punktami. Dotyczy wyłącznie przewozów ciężarowych i charakteryzuje się:

  • stopniowym rozdziałem ładunków na mniejsze części;

  • użyciem dużych ciężarówek, z których rzeczy są później przeładowywane na mniejsze pojazdy, np. busy;

  • optymalizacją kosztów – transport realizowany jest na masową skalę;

  • krótkim czasem wykonania zlecenia, gdy jest dobrze zaplanowane.

Jakich przewozów dotyczy model sztafetowy?

Bardzo często model sztafetowy dotyczy przewozów intermodalnych, a więc spedycji międzynarodowej. Oznacza to, że najpierw realizowany jest transport morski lub lotniczy. Gdy np. statek dotrze do portu docelowego, towar trafia tam na pojazdy ciężarowe i jest rozwożony do wielu punktów. Poszczególne jego partie są później przewożone do odbiorców przez kierowców pracujących na bardzo ograniczonym obszarze.

Gdzie wykorzystuje się ten model?

Model sztafetowy jest od lat niezwykle popularny np. w branży kurierskiej. Ładunki z magazynu centralnego są rozwożone ciężarówkami do punktów regionalnych. Tam kurierzy pobierają je na busy, a następnie rozwożą na stosunkowo niewielkim terenie i dużo mniejszymi pojazdami.

Jednak ciężarowe transporty towarów w powyższym modelu są wybierane przez logistyków praktycznie zawsze, gdy punktów dostaw jest wiele. Typowe dla tego rozwiązania spedycyjnego jest także to, że odległości pomiędzy poszczególnymi miejscami rozładunku zwykle są bardzo duże.

Przy dużym obrocie towarami, tak zorganizowany łańcuch jego dostaw powinien być relatywnie tani. Odpowiednio zaplanowany gwarantuje także efektywność działania, dając przedsiębiorstwom m.in. pewność stałego dostępu do potrzebnych produktów.

Profesjonalny transport i spedycja międzynarodowa – sprawdź naszą ofertę!

Pamiętaj, że podstawą sprawnej i taniej realizacji każdego zlecenia transportowego jest jego odpowiednie zaplanowanie. Z tego powodu zawsze korzystaj z usług specjalistów mających rozległe doświadczenie w zakresie spedycji krajowej i międzynarodowej. Profesjonalne wsparcie zapewni Ci nasza firma Important Cargo Traffic! Skontaktuj się z nami niezależnie od rodzaju i ilości ładunków czy lokalizacji miejsc załadunku oraz rozładunku. Specjalizujemy się w transporcie ciężarowym, morskim i lotniczym, mając zespół kompetentnych logistyków!