To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Wady i zalety transportu samochodowego

Skontakuj się z nami Wady i zalety transportu samochodowego | Spedycja, przewóz towarów ICT

Międzynarodowy transport samochodowy stanowi jedną ze specjalności naszej firmy. Pozwala na tanie, stosunkowo szybkie i sprawne przewozy pomiędzy punktami położonymi na tym samym kontynencie. Jedynym ogranicznikiem jest dostępność infrastruktury drogowej. Szczegółowo analizujemy zalety i wady tego najpopularniejszego typu transportu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy warto wybrać właśnie ten rodzaj dostarczania towarów.

Transport samochodowy – zalety

Pojazdy dostawcze i ciężarowe już od wielu lat są wykorzystywane do dostaw surowców oraz gotowych towarów pomiędzy kontrahentami. Taki przepływ jest niezbędny dla swobodnej produkcji, handlu oraz logistyki. Stanowi jeden z podstawowych wyznaczników wolnego rynku. Transport drogowy jest wybierany zarówno przez małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i duże korporacje z wielu różnych branż. Bogata sieć dróg lokalnych, krajowych i autostrad oraz doskonale rozwinięta spedycja ciężarowa to czynniki, które sprawiły, że to rozwiązanie stało się bardzo popularne.

Krajowy i międzynarodowy transport samochodowy niesie za sobą szereg korzyści. Jego główne zalety to:

  • niskie koszty – zakup paliwa i opłaty związane z eksploatacją pojazdów generują pewne wydatki, ale i tak są one niższe niż te związane z przewozem towarów drogą morską lub lotniczą,

  • duża dostępność – transport ciężarowy to uniwersalna usługa, która stanowi podstawę ofert wielu firm z tej branży. To pozwala wyszukiwać najkorzystniejsze opcje z niewygórowanymi cenami i optymalizować operacje logistyczne,

  • bezpieczeństwo – szeroki wybór przyczep i naczep (m.in. chłodnie czy mroźnie) pozwala na dopasowanie środka transportu do wymogów konkretnych wyrobów (np. towarów spożywczych, ponadgabarytowych czy niebezpiecznych),

  • elastyczność obsługi – istnieje możliwość dostaw całopojazdowych oraz drobnicowych (spedycja drogowa pozwala przedsiębiorstwom wygodnie łączyć niewielkie ładunki z innymi kontrahentami i oszczędzać na kosztach).

Warto także podkreślić, że przewozy samochodowe bardzo dobrze uzupełniają inne formy. Auta dostawcze i ciężarówki są w stanie dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury potrzebnej do komunikacji morskiej, kolejowej czy lotniczej. Często odległości docelowe są więc pokonywane samolotami, statkami lub pociągami, a na miejscu ładunki trafiają na naczepy pojazdów, aby dotrzeć do końcowego punktu.

Transport samochodowy – wady

Ruch drogowy ma także swoje słabsze strony. Do najważniejszych wad transportu ciężarowego należą:

  • dłuższe terminy realizacji przewozów – ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku konieczności pokonania większych odległości. O ile tranzyt krajowy nie jest czasochłonny, o tyle już pokonanie drogi z Europy do Azji jest żmudne i nieco kłopotliwe. Firmy, którym zależy na najszybszym łańcuchu dostaw z punktu A do B, wolą wybrać transport samolotem lub pociągiem,

  • wyższe zanieczyszczenie środowiska – pojazdy przemierzające tysiące kilometrów emitują do atmosfery szkodliwe spaliny CO2 (efektem jest smog i ocieplenie klimatu),

  • ryzyko wypadkowości – statystycznie do kolizji drogowych dochodzi częściej niż do kolejowych czy lotniczych,

  • brak możliwości bezpośredniego poruszania się pomiędzy dwoma kontynentami (np. dostawy z Europy do Ameryki Północnej lub Południowej).

Kiedy warto wybrać transport drogowy?

Efektywność i opłacalność w bardzo dużej mierze wynika z dopasowania środka transportu do rodzaju towaru i jego wielkości, konkretnych wymogów ładunku oraz specyfiki tras do pokonania. Przewozy drogowe najbardziej opłacalne są na niewielkich odległościach – od kilkuset do kilku tysięcy kilometrów. Jest to wygodne rozwiązanie dla tzw. drobnicy. W tym przypadku firmy specjalizujące się w spedycji ciężarowej mogą wygodnie łączyć palety od wielu różnych klientów, których adresy dostaw znajdują się na tej samej trasie. Dla samych zainteresowanych wiąże się to z niższymi kosztami obsługi.

Warto jednak pamiętać, że transport samochodowy może łączyć się z prawdopodobieństwem uszkodzeń przesyłek, dlatego wymaga odpowiedniego zabezpieczenia każdej partii towaru. W przypadku przedmiotów delikatnych najbezpieczniej jest wybierać przewozy całopojazdowe, aby po drodze palety nie były wielokrotnie przepakowywane. Z drugiej strony, przedsiębiorcy świadczący usługi przewozowe posiadają ubezpieczenie OC działalności, co zapewnia dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnymi zniszczeniami.

Słabszą stroną transportu ciężarowego jest terminowość. Zawsze istnieje ryzyko, że na konkretnych autostradach czy lokalnych trasach dojdzie do kolizji, poszczególne odcinki mogą być zamknięte lub służby będą kierować na dłuższe objazdy. To może przekładać się na opóźnienia, dlatego klienci, którym zależy na szybkim i bardzo płynnym łańcuchu dostaw, częściej wybierają drogę lotniczą.

Podsumowanie

Chcesz zlecić krajowy lub międzynarodowy transport drogowy? Tego typu usługi stanowią jedną z głównych specjalności naszej firmy. Posiadamy rozbudowaną sieć partnerów i jesteśmy w stanie zorganizować ekonomiczne, a zarazem sprawne przewozy na odległości kilku lub nawet kilkunastu tysięcy kilometrów. Obsługujemy nie tylko transporty do Europy Zachodniej, ale także na Wschód – nawet do odległych krajów m.in. do Rosji, Kazachstanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu czy Kirgistanu.

Sprawdź naszą ofertę transportu i spedycji:

Transport ciężarowy do Rosji

Transport ciężarowy do Kazachstanu

Transport ciężarowy do Tadżykistanu

Transport do Włoch

Transport do Norwegii

Transport do Szwecji

Transport do Grecji

Transport do Czech

Transport ciężarowy

Spedycja międzynarodowa

Transport lotniczy

Spedycja morska