To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Zimowy transport na terenie Skandynawii

Skontakuj się z nami Zimowy transport na terenie Skandynawii

Kraje skandynawskie są ważnymi partnerami handlowymi dla Polski. Organizacja transportu towarów na związanych z nimi kierunkach jest dość powszechna. Jednak położenie geograficzne tych państw sprawia, że w okresie zimowym zazwyczaj utrzymują się tam dość niskie temperatury, a warunki na drogach bywają niezwykle trudne. W efekcie planując zimą spedycję międzynarodową do Szwecji, Norwegii czy Danii, należy koniecznie wziąć pod uwagę powyższe czynniki. Z artykułu dowiesz się, jak przygotować ciężarówkę oraz poznasz przepisy drogowe obowiązujące w tych krajach – skorzystaj z porad specjalistów firmy Important Cargo Traffic!

Jak przygotować ciężarówkę?

Jeśli w okresie zimowym organizujesz ciężarowy transport do Szwecji czy Norwegii, dużo uwagi poświęć nie tylko planowaniu spedycji międzynarodowej, ale także przygotowaniu pojazdu. Choć w państwach skandynawskich jakość dróg zazwyczaj jest przyzwoita, tak pewne wyzwanie stanowi stosunkowo niska gęstość zaludnienia. Szlaki komunikacyjne często prowadzą przez niezaludnione obszary, gdzie trudno o szybką pomoc w razie awarii ciężarówki. Zadbaj więc o dobry stan techniczny samochodu, a do tego koniecznie wykup odpowiedni pakiet ubezpieczenia Assistance.

Oprócz tego zamontuj w pojeździe dobre opony zimowe, a jego wyposażenie rozszerz o komplet łańcuchów śnieżnych na koła napędowe. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach, organizując transport do takich krajów, jak Norwegia, Szwecja czy Dania, możesz być do tego zobowiązany przez lokalne przepisy drogowe. Warto więc korzystać ze wsparcia fachowców zajmujących się spedycją międzynarodową, dlatego już teraz dowiedz się więcej o usługach naszej firmy Important Cargo Traffic.

Formalności i przepisy drogowe

Choć poza ograniczenia prędkości przepisy drogowe w krajach skandynawskich wyglądają podobnie do polskich, tak sytuacja zmienia się w okresie zimowym. Co ważne, są odmienne dla Norwegii, Szwecji oraz Danii, co należy brać uwagę podczas planowania spedycji międzynarodowej do któregoś z tych państw. Pamiętaj, że realizacja transportu ciężarowego niezgodnie z przepisami grozi wysokimi karami finansowymi.

Kwestie, na które musisz zwrócić szczególną uwagę to obowiązki związane z:

  • montażem opon zimowych,

  • posiadaniem łańcuchów śnieżnych i ich zakładaniem w określonych sytuacjach,

  • wysokością bieżnika ogumienia na zimę.

Transport ciężarowy zimą: Norwegia

Zacznijmy od Norwegii, która ma najbardziej rygorystyczne przepisy związane z poruszaniem się pojazdów w miesiącach zimowych. Dla transportu ciężarowego wymagane jest, aby pojazdy:

  • miały opony na zimę w okresie od 15 listopada do 31 marca (minimalna wysokość bieżnika to 5 mm),

  • przynajmniej na jednej osi napędowej posiadały ogumienie z kolcami (obowiązuje od 1 listopada do okresu tuż po świętach wielkanocnych),

  • były wyposażone w łańcuchy śnieżne.

Planując spedycję międzynarodową do tego kraju, musisz zwrócić uwagę nawet na oznaczenia opon zimowych. W transporcie ciężarowym do Norwegii dopuszczone są tylko modele z symbolami M+S, MS, M&S, M-S, 3PMSF lub w wersji „mud and snow”.

Transport Szwecja i Dania

Jeśli planujesz transporty ciężarowe do Szwecji, musisz wyposażyć pojazd w opony zimowe w okresie pomiędzy 31 grudnia a 31 marca. Z kolei w Danii jest to nieobowiązkowe, choć wskazane. Zwróć także uwagę na minimalną wysokość bieżnika ogumienia – wynosi, odpowiednio, 5 mm oraz 1 mm. W kwestii łańcuchów śnieżnych przepisy są dokładnie takie same jak w Norwegii, a więc należy je mieć, ale stosowanie jest tylko zalecane i dopuszczalne w określonych sytuacjach.

ICT: spedycja międzynarodowa między Polską a Skandynawią

Pamiętaj, że samo przygotowanie pojazdu to zdecydowanie za mało, aby mieć pewność sprawnej realizacji transportu towarów do krajów skandynawskich. Jeśli często przewozisz ładunki w tamte rejony Europy, w tym do Norwegii czy Szwecji, już dziś zgłoś się do Important Cargo Traffic. Naszą specjalnością jest spedycja międzynarodowa, którą zajmujemy się od wielu lat. Organizujemy przewozy ładunków, gwarantując profesjonalne podejście do każdego zlecenia. Proponujemy kompleksowe usługi – więcej na ich temat dowiesz się podczas kontaktu, do którego gorąco zachęcamy.