To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Wymiana Handlowa między Polską a Uzbekistanem

Skontakuj się z nami Wymiana Handlowa między Polską a Uzbekistanem | transport i spedycja ICT

Uzbekistan to Państwo położone w Azji Środkowej, gdzie władzę sprawuje prezydent, a stolicą i zarazem największym miastem Uzbekistanu jest Taszkent.

Państwo to posiada bogate zasoby, miedzy innymi: gazu ziemnego, miedzi, złota i uranu.

Od 2017 r. Można zaobserwować tak działania mające na celu aktywizację działalności gospodarczej co za tym idzie przyciąganie zagranicznych inwestycji, kredytów, poprawę biznesu oraz miedzy innymi poprawę exportu.

Wymiana handlowa miedzy Polska a Uzbekistanem opiera się głownie na exporcie przemysłu elektromaszynowego, artykułów rolniczych i spożywczych i wyrobów przemysłu chemicznego. Co do importu, króluje bawełna i jej pochodne oraz wyroby tekstylne.

 

 

Dlaczego warto exportowac towary do Uzbekistanu ?

 

Uzbekistan jako Państwo w szczególności od 2017 roku mocno skupia się na rozwoju przedsiębiorczości co miedzy innymi skutkowało uproszczeniem reform gospodarczych m.in. uproszczenie procedur celnych, obniżenie stawek celnych co niewątpliwie przyciąga przedsiębiorców i inwestorów na rynek uzbecki.

Liczba działających w Uzbekistanie przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego z roku na rok rośnie co widać w takich sektorach jak motoryzacyjny, wydobywczy, elektrotechniczny czy tekstylny.

O czym warto wiedzieć to dzięki swojemu położeniu geograficznemu oraz rozwojowi infrastruktury transportowej rośnie wzrost gospodarczy. Obecnie bowiem Uzbekistan posiada jedna z najlepszych infrastruktur transportowych w regionie, którą stale rozwija.

Oprócz tego w rankingu biznesowym w 2019 roku Uzbekistan uzyskał wysokie miejsce oraz znalazł się na 12 pozycji w zakresie warunków podejmowania biznesu. Na lata 2019-2021 przewidziany jest plan rozwoju oraz planowane jest wejście do pierwszej 50 państw w rankingu GII. Z racji na posiadane przez Uzbekistan bogactwa naturalne, potencjał ludnościowy oraz znaczenie kraju w niektórych strefach gospodarki światowej Uzbekistan może stanowić interesujący kierunek dla ekspansji polskich firm.

 

 

Jakie towary najczęściej exportujemy do Uzbekistanu

 

Export towarów do Uzbekistanu w 2018 roku zaczął zauważalnie rosnąc i wynosił +139% w porównaniu z rokiem ubiegłym, więc jak widać polscy producenci chętniej zaczęli oferować swoje produkty na rynku uzbeckim, zaś Uzbecy chętniej kupować wyroby polskie.

 

Do najczęściej exportowanych do Uzbekistanu towarów należą:

  • Maszyny i urządzenia; w szczególności maszyny budowlano-drogowe, maszyny i części rolnicze, aparatury filtrujące, piece, urządzenie chłodnicze, klimatyzatory, suszarki przemysłowe, a także urządzenia i maszyny wykorzystywane przy produkcji mięsa

  • Wyroby chemiczne; głownie leki, enzymy, cementy, szampony, opony, kosmetyki samochodowe

  • Artykuły rolno spożywcze; cukier, sosy, przyprawy, przetwory, ziemniaki, produkty do karmienia bydła

 

Transport towarów do Uzbekistanu – skorzystaj z pomocy profesjonalistów

 

 

Uzbekistan jest kolejnym kierunkiem, gdzie transport wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, a przeprowadzenie go bezbłędnie nie narażając exportera na koszta należy przejść odpowiednie szkolenia z zakresu konwencji CMR i procedur celnych. Z tego względu transport drogowy czy lotniczy do Uzbekistanu należy powierzyć profesjonalistom.

Spedycja, która świadczy usługi na najwyższym poziomie między innymi dopilnuje, aby niezbędna dokumentacja potwierdzająca dostawę towaru do Uzbekistanu została dostarczona exporterowi co jest warunkiem koniecznym, by ten mógł zastosować 0% stawkę VAT.

 

Planujesz rozpocząć transport do Uzbekistanu ?

 

Important Cargo Traffic jako firma z wieloletnim doświadczeniem wie czego najbardziej boją się eksporterzy rozpoczynając swoja współpracę z firmami ze Wschodu, więc jesteśmy w stanie praktycznie poprowadzić za rękę poprzez cały proces trwania transportu, od załadunku przez odprawy i rozładunek, a osoby biegle rozmawiające w języku rosyjskim czyli języku Państwa odbiorów pomogą porozumieć się z Państwa Klientem !

Transport miedzy innymi do Uzbekistanu jest to Nasz "konik" dlatego zapraszamy do współpracy niezależnie od tego czy do transportu mają Państwo kartony, palety czy większe partie towarów.