To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Transport Węgry – towary eksportowe z Węgier

Skontakuj się z nami Transport Węgry – towary eksportowe z Węgier

Wymiana handlowa pomiędzy Polską a Węgrami stanowi ważny obszar rodzimej gospodarki. W 2017 roku byliśmy trzecim największym dostawcą towarów na rynek tego państwa. Według danych podanych przez GUS w 2018 wartość transakcji wyniosła aż 9657,3 ml euro (eksport 5959,7 ml euro, import 3697,5 ml euro). Potencjał cały czas rośnie, a spedycja na Węgry staje się coraz popularniejszą usługą – chętnie zamawianą przez polskie przedsiębiorstwa. Przeczytaj i dowiedz się, jakie towary najczęściej są przewożone!

Transport na Węgry – dlaczego warto?

To środkowoeuropejskie państwo, należące obecnie do Grupy Wyszehradzkiej, od wieków łączą przyjazne stosunki polityczne i gospodarcze z Polską. Gospodarka rozwija się bardzo dynamiczne, co wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na dostawców surowców i towarów, a jednocześnie odbiorców wyprodukowanych dóbr. Polscy przedsiębiorcy cieszą się tutaj świetnymi opiniami, a zaufanie to ułatwia nawiązywanie relacji handlowych. Transport na Węgry jest korzystny także ze względów logistycznych i typowo finansowych. Stosunkowo niewielka odległość i dobre połączenie drogowe pozwalają ograniczyć koszty przewozu ładunków i usprawniają zorganizowanie łańcucha dostaw.

Najpopularniejsze są trasy wiodące do największych miast (Budapeszt, Debreczyn, Kecskemet, Gyor), ale coraz więcej przewoźników obsługuje również wiele mniejszych miejscowości. Sprawna spedycja międzynarodowa to doskonały sposób na szybkie, bezpieczne i bezproblemowe dostawy, które są gwarancją udanej współpracy biznesowej.

Jakie towary eksportujemy na Węgry?

Wartość polskiego eksportu na Węgry z roku na rok rośnie. Największe grupy towarowe obejmują:

  • wyroby przemysłu elektromaszynowego (według danych GUS w 2017 roku było to aż 40%),
  • towary metalurgiczne,
  • produkty przemysłu chemicznego (chemia organiczna),
  • tworzywa sztuczne i gumowe,
  • produkty rolno-spożywcze – dużą część zajmują warzywa i owoce (przede wszystkim jabłka), soki, napoje alkoholowe (wódka, piwo) oraz słodycze.

Na rynek węgierski trafiają części i akcesoria samochodowe, aparatura odbiorcza dla TV, monitory i projektory wideo. W eksporcie pojawiają się także samochody osobowe, podzespoły do silników spalinowych, akumulatory elektryczne, meble (w niektórych segmentach nasze rodzime marki uchodzą tutaj za liderów na rynku), wyroby walcowane na gorąco oraz drut miedziany. Inny zestaw stanowią artykuły tytoniowe (gównie cygara, cygaretki oraz papierosy). Polskie firmy na Węgry sprzedają również artykuły budowlane i płytki ceramiczne oraz pokrycia dachowe.

Eksperci rokują rosnący potencjał w sektorze motoryzacyjnym (naczepy, autobusy, tramwaje oraz części zamienne). To będzie oznaczać wzrost zapotrzebowania na transport ciężki i ponadgabarytowy.

Jakie towary importujemy z Węgier?

Polska importuje z Węgier przede wszystkim:

  • wyroby przemysłu elektromaszynowego,
  • artykuły chemiczne,
  • produkty rolno-spożywcze,
  • alkohole (w tym słynne węgierskie wina),
  • wyroby metalurgiczne.

Dynamicznie rozwija się import artykułów zaliczanych do grupy „różne”, metalurgicznych, wyrobów przemysłu lekkiego, drzewno-papierniczego, chemicznego oraz rolno-spożywczego. Tendencja spadkowa dotknęła skór oraz produktów mineralnych. W imporcie z Węgier ważną pozycję zajmują także lekarstwa, które wymagają specyficznych warunków przechowywania. Ich transport międzynarodowy jest droższy, ponieważ farmaceutyki potrzebują szczególnego zabezpieczenia przed skażeniem, uszkodzeniem oraz działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Niezbędne są specjalne pojazdy chłodnicze, mające odpowiednie certyfikaty.

Transport i spedycja międzynarodowa na Węgry z Important Cargo Traffic

W Important Cargo Traffic obsługujemy transport i spedycję międzynarodową na Węgry. Polecamy przewozy zarówno do kluczowych ośrodków biznesowych, jak i mniejszych miast oraz miasteczek. Mamy wieloletnie doświadczenie w translokacji ładunków drobnicowych, całopojazdowych, wielkogabarytowych, materiałów niebezpiecznych oraz chłodniczych. Poznaj naszą ofertę i skorzystaj z pomocy doświadczonego operatora.