To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Transport towarów Polska – Maroko: co warto wiedzieć?

Skontakuj się z nami Transport towarów Polska – Maroko: co warto wiedzieć?

Choć wymiana handlowa pomiędzy naszym krajem a kontynentem afrykańskim jest relatywnie niewielka, tak niewątpliwie jej znaczenie rośnie. Biorąc pod uwagę poszczególne państwa z Afryki, najwięcej transportów towarów wykonywanych jest obecnie na trasie Polska-Maroko. Z racji konieczności łączenia przewozów drogowych z morskimi, planowanie spedycji międzynarodowej na tym kierunku stanowi spore wyzwanie. Zastanawiasz się, czy warto prowadzić handel z tym krajem i jeśli tak, to w jaki sposób go zorganizować? W artykule znajdziesz garść związanych z tym informacji – sprawdź, co radzą specjaliści firmy ICT!

Wymiana handlowa z Marokiem

Ponieważ Unia Europejska podpisała umowę o zliberalizowanym handlu z Marokiem, Polska może prowadzić z tym krajem wymianę handlową. W zasadzie brak jest większych ograniczeń w zakresie transportu towarów. Co ważne, w niedalekiej przyszłości handlowanie z tym państwem prawdopodobnie będzie łatwiejsze – od kilku lat wypracowywany jest mechanizm regulujący wiele związanych z tym kwestii prawnych.

W przypadku całej UE spedycja międzynarodowa dość część skupiona jest właśnie na tym kierunku afrykańskim. Maroko sprzedaje krajom z naszego kontynentu m.in. paliwa płynne, w tym gaz LPG, maszyny oraz różnego rodzaju produkty z sektora chemicznego. Transport towarów na tej trasie opłaca się z wielu powodów, a do najważniejszych należy zaliczyć:

 • stabilność polityczną tego kraju,

 • chłonny, coraz bardziej rozwijający się rynek,

 • wysoki poziom bezpieczeństwa wynikający z licznych umów handlowych z Unią Europejską.

Import towarów do Polski

Jeśli chcesz organizować transport towarów z Maroko do Polski, musisz liczyć się z pewnymi formalnościami. Pamiętaj, że znajdujemy się w Unii Europejskiej, a więc zasady wolnego handlu obowiązują tylko na terenie wspólnoty. Wywóz rzeczy poza granice UE wymusza, aby podczas planowania spedycji międzynarodowej, wziąć pod uwagę m.in.:

 • dokonanie zgłoszenia celnego,

 • opłacenie cła oraz VAT-u (w niektórych przypadkach importer jest zwolniony z uiszczania pierwszego z podatków),

 • dostarczenie przetłumaczonej faktury handlowej ze ściśle określonymi informacjami (m.in. waga ładunku brutto i netto, kraj pochodzenia towaru czy ilość opakowań),

 • przedstawienie certyfikatu CE – jest wymagany w przypadku elektroniki, różnych urządzeń i maszyn (warunkiem dopuszczenia do sprzedaży jest także przetłumaczenie instrukcji obsługi na język polski).

Jakie towary możesz przewieźć do Maroka?

Biorąc pod uwagę sprzedaż polskich towarów do Maroka, szczególną popularnością cieszą się artykuły spożywcze. Marokańscy przedsiębiorcy chętnie kupują od nas m.in.:

 • warzywa oraz owoce,

 • przetworzone mięso,

 • produkty mleczne i zbożowe,

 • alkohole,

 • różnego rodzaju tłuszcze roślinne.

Z kolei z innych krajów Unii Europejskiej często organizowane są przewozy samochodów, odzieży oraz przewodów elektrycznych. Oczywiście pamiętaj, że podczas planowania spedycji międzynarodowej na tym kierunku, musisz brać pod uwagę połączenie transportu towarów drogą lądową z morską.

Organizacja przewozu na trasie Polska – Maroko

W kwestii samego przygotowywania spedycji międzynarodowej na kierunku Polska-Maroko lub w drugą stronę, masz do wyboru pełen wachlarz pojazdów. Transporty realizowane są zarówno samochodami ciężarowymi, jak i mniejszymi solówkami, a nawet busami. Główne centra logistyczne w tym afrykańskim kraju znajdują się na terenie Casablanki, Agadiru, Marrakeszu, Rabatu oraz Warzazatu.

Pod kątem opłacalności przewozów kluczowe jest odpowiednie zaplanowanie tras przejazdu i skrupulatne załatwienie wszystkich formalności. Z tego powodu realizację tych zadań powinieneś zostawić w rękach doświadczonego spedytora – zapoznaj się z ofertą naszej firmy Important Cargo Traffic.

Transport Maroko – zorganizuj z Important Cargo Traffic

Od wielu lat wymiana handlowa z Marokiem przynosi polskim przedsiębiorcom mnóstwo korzyści. Jeśli Ty także jesteś nią zainteresowany i planujesz transporty towarów na tym kierunku, zgłoś się do naszej firmy Important Cargo Traffic. Mamy wieloletnie doświadczenie w spedycji międzynarodowej, w tym pod kątem organizacji przewozów do tego afrykańskiego kraju oraz z niego na teren UE. Z naszym wsparciem będziesz mógł bezpiecznie prowadzić handel z marokańskimi przedsiębiorstwami!