To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Transport towarów do Mołdawii i Rumunii – co warto wiedzieć?

Skontakuj się z nami Transport towarów do Mołdawii i Rumunii - co warto wiedzieć? | Spedycja ICT

Państwa wschodnie stały się atrakcyjnym partnerem biznesowym dla wielu polskich przedsiębiorstw. Rynki te budzą zainteresowanie zarówno wśród firm produkcyjnych, jak i handlowych. To sprawia, że usługi przewozowe w tych kierunkach cieszą się dużym powodzeniem. Do poszukiwanych wykonawców należą jednostki obsługujące spedycję i transport do Mołdawii oraz Rumunii. Jak je zorganizować? Przeczytaj artykuł i poznaj specyfikę łańcucha dostaw.


Rumunia i Mołdawia – dlaczego zainteresowanie usługami transportowymi w tych kierunkach rośnie?

W ostatnich latach polska gospodarka dostrzegła duży potencjał na Wschodzie. Chodzi tutaj o państwa rozwijające się, w których gospodarka nie dorównuje jeszcze krajom zachodnim (np. Niemcom czy Francji), ale jednocześnie jest w coraz lepszej kondycji. Wśród nich duże znaczenie odgrywa Rumunia oraz Mołdawia, które stają się bardzo atrakcyjne dla naszych rodzimych inwestorów.

Ceny surowców są tutaj dość atrakcyjne w porównaniu do realiów polskich. To pozwala obniżyć koszty produkcyjne – przy zachowaniu odpowiedniej jakości wyrobów. W krajach basenu Morza Czarnego dostawców poszukują również przedsiębiorstwa handlowe, którym zależy na sprowadzaniu towarów z dobrymi marżami. To sprawia, że transport do Rumunii oraz Mołdawii stał się atrakcyjną usługą.

 

Spedycja i transport do Rumunii – specyfika

Jest to państwo położone nad Morzem Czarnym – częściowo w obrębie Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z Węgrami, Serbią, Bułgarią, Ukrainą i Mołdawią. Od 1 stycznia 2007 roku należy do Unii Europejskiej, co ułatwia przepływ towarów na trasie do Polski. Spedycja i transport do Rumunii nie wymagają płacenia wysokiego cła i dopełniania szeregu formalności celnych, które są obowiązkowe dla regionów spoza Wspólnoty. Dodatkowym atutem jest dość dobrze rozwinięta sieć dróg lądowych oraz odległość, którą można pokonać już w kilkanaście godzin.

Polska importuje z tego kraju przede wszystkim maszyny i urządzenia mechaniczne, pojazdy, tworzywa sztuczne, metale nieszlachetne oraz różne artykuły przemysłowe. Jeżeli chodzi o eksport, Rumunia jest ważnym punktem zbytu gotowych wyrobów spożywczych i napojów, maszyn i urządzeń mechanicznych, pojazdów, artykułów włókienniczych oraz produktów z metali nieszlachetnych.


Spedycja i transport do Mołdawii – specyfika

To państwo graniczące z Ukrainą i Rumunią, położone w międzyrzeczu Prutu i Dniestru. Mołdawia to kraj byłego ZSRR, który należy do biedniejszych regionów Europy Wschodniej. To sprawia, że miejscowi dostawcy mogą zaoferować polskim przedsiębiorcom naprawdę konkurencyjne ceny. Nawet dodatkowe koszty logistyczne nie przewyższają oszczędności na dostawach. Coraz więcej rodzimych zakładów produkcyjnych oraz spółek handlowych dostrzegło ten potencjał i eksploruje miejscowy rynek w poszukiwaniu okazji do opłacalnych zakupów.

Do Polski sprawdzane są przede wszystkim:
    • wyroby rolno-spożywcze (duży udział soku jabłkowego),
    • wina,
    • nasiona słonecznika,
    • wyroby metalurgiczne (sztaby i pręty, żeliwa, stal).

Republika Mołdawii jest odbiorcą m.in. polskich warzyw i owoców, zbóż, pasz dla zwierząt, odzieży, napojów alkoholowych i bezalkoholowych, tytoniu czy chemikaliów.

Warto jednak pamiętać, że spedycja i transport do Mołdawii wymagają dopełnienia wielu formalności, ponieważ nie należy ona do Unii Europejskiej. Jej stosunki z państwami Wspólnoty opierają się na umowie stowarzyszeniowej podpisanej 7 czerwca 2014 roku. Jedną z części tego układu jest DCFTA (pogłębiona i kompleksowa strefa wolnego handlu). Zgodnie z obowiązującymi ustaleniami obniżono opłaty celne dla firm europejskich przy wywozie towarów z Republiki Mołdawii oraz uporządkowano formalności celne. Handel ułatwia także stopniowe zbliżanie zasad i procedur do norm obowiązujących na terenie UE.


Spedycja, transport do Rumunii i Mołdawii z ICT

Important Cargo Traffic oferuje spedycję i transport do Rumunii oraz Mołdawii. Mamy bogate doświadczenie w przewozach na rynki wschodnioeuropejskie, doskonale znamy ich specyfikę oraz współpracujemy z siecią zaufanych firm. To pozwala sprawnie zorganizować proces logistyczny i bezproblemowo dostarczyć duże ładunki całopojazdowe oraz drobnicowe. Sprawdź szczegóły i podejmij współpracę z międzynarodowym operatorem.