To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Transport – rodzaje, struktura i działanie

Skontakuj się z nami Transport - rodzaje, struktura i działanie | Spedycja, przewóz towarów ICT

Przewóz osób, ładunków i towarów z punktu A do B obecnie ma ogromne znaczenie gospodarcze. Rozwój przemysłu, handlu oraz usług sprawił, że wiele przedsiębiorstw nawiązuje współpracę z kontrahentami zagranicznymi, dlatego transport międzynarodowy i krajowy rozwija się błyskawicznie. Poznaj jego rodzaje, strukturę i działanie. Przeczytaj i dobierz najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy.

Transport lądowy

Jest to podstawowy rodzaj transportu wykorzystywany zarówno przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Jego zaletą jest duży wybór środków wykorzystywanych do przewozu oraz możliwość dogodnego manipulowania kosztami.

Transport drogowy (samochodowy)

Są to wszelkiego typu usługi świadczone przez przewoźników regularnych oraz firmy, których specjalizacją są przewozy i spedycja. W skład wchodzi transport ciężarowy, osobowy i dostawczy. Jego mocną stroną jest wysoka elastyczność, możliwość realizacji dostaw typu door-to-door oraz najwyższa dostępność przestrzeni.

Rozbudowana infrastruktura drogowa sprawia, że transport towarów po Europie bardzo często obsługiwany jest ciągnikami siodłowymi z naczepami i przyczepami. Samochody dojadą wszędzie tam, gdzie inne środki nie mają dostępu (np. brakuje drogi morskiej czy kolejowej). Nowoczesne floty pojazdów z ładowaczami i wciągarkami pozwalają sprawnie oraz bezpiecznie przewieźć nawet ładunki o niestandardowych wymiarach czy wadze.

Profesjonalny transport ciężarowy jest dzielony na:

  • całopojazdowy – towar jednego nadawcy jest przewożony na całej naczepie wybranego przewoźnika,

  • drobnicowy (zbiorczy) – ładunki od różnych klientów są łączone.

Transport kolejowy

Jest określany także terminem szynowego. Droga kolejowa pozwala dostarczać towary za pomocą pojazdów poruszających się po szynach. Jej największą zaletą jest wysoka ładowność oraz możliwość obniżenia kosztów na długich trasach. Bardzo często przy transporcie międzynarodowym wykorzystywana jest w połączeniu z innymi środkami (np. z przewozami ciężarowymi). Firmy wybierają kolej także ze względu na regularność i rytmiczność połączeń oraz niezawodność przewozów.

Słabszą stroną tego rodzaju translokacji jest dość duże ryzyko kradzieży oraz narażenie ładunku na wstrząsy (nie sprawdza się przy towarach delikatnych).

Transport morski i śródlądowy

Kolejnym rodzajem jest translokacja wodna, która pozwala na dowozy towarów i osób m.in. pomiędzy kontynentami. Największą popularnością cieszy się transport morski, który wykorzystuje światowe szlaki przewozowe. Pozwala dotrzeć do największych portów, które jednocześnie stanowią międzynarodowe centra gospodarcze. Jego plusem są niskie koszty dostaw (na długich trasach jest najtańszy spośród wszystkich gałęzi).

Ma jednak swoje wady. Wśród nich najczęściej wymienia się:

  • długi czas oczekiwania na dostawę (niewielka prędkość statków) – nie sprawdza się do przewozu towarów szybko psujących się (owoce, warzywa, mięso i inne produkty rolno-spożywcze),

  • brak punktualności – uzależniony jest od wielu czynników zewnętrznych (w tym pogody, która może powodować nawet kilkunastodniowe opóźnienia względem pierwotnych wyliczeń przewoźnika),

  • narażanie towaru na wilgoć,

  • niską dostępność portów.

Kolejnym rodzajem są dostawy śródlądowe, które są stosowane w krajach o dobrze rozwiniętej infrastrukturze rzek i kanałów.

Transport lotniczy

Obecnie bardzo dynamicznie rozwija się transport lotniczy. Pozwala najszybciej pokonywać bardzo duże odległości. Doskonale sprawdza się dla towarów, które szybko się psują. Zapewnia wysokie bezpieczeństwo ładunków i terminowość dostaw.

Koszty przewozów samolotem są jednak wysokie, a na pokład nie są przyjmowane wszystkie przedmioty (istnieje wiele wyłączeń ze względu na bezpieczeństwo w powietrzu).

Transport międzynarodowy – zaufaj doświadczonemu przewoźnikowi

W Important Cargo Traffic obsługujemy transport międzynarodowy towarów i sprawnie dostarczamy ładunki do odbiorców na całym świecie (Europa, Azja, Ameryka Północna i Południowa, Azja, Australia). Współpracujemy z najlepszymi spedytorami i przewoźnikami wykorzystującymi ciężarówki, statki i samoloty. Poznaj szczegóły naszej oferty – kompleksowo zrealizujemy każdą dostawę!