To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Transport morski – wady i zalety takiego rozwiązania

Skontakuj się z nami Transport morski - wady i zalety takiego rozwiązania | Spedycja, przewóz towarów ICT

Obecnie fracht może być obsługiwany wieloma drogami. Jednym z typów translokacji ładunków na trasach międzynarodowych jest transport morski. Świetnie sprawdza się przede wszystkim na bardzo dużych odległościach i przy towarach gabarytowych. Jakie są jego mocne i słabe strony? Przeczytaj, poznaj zalety oraz wady i zdecyduj, czy warto zdecydować się akurat na to rozwiązanie.

Specyfika transportu morskiego

Wykorzystanie do relokacji żeglugi wodnej ma wielowiekową historię. Obecnie transport morski ma poważnych konkurentów ze strony drogi kolejowej, powietrznej oraz rozwoju sieci tras lądowych, po których bezpiecznie mogą poruszać się nowoczesne pojazdy ciężarowe (w tym z ogromnymi przyczepami czy naczepami typu chłodnia). Spedycja nadal jednak często używa jednostek pływających. Wykorzystywane są specjalistyczne statki przystosowane do przewozu konkretnych przesyłek.

Najpopularniejsze pozostają:

  • kontenerowce,

  • masowce,

  • tankowce,

  • drobnicowce,

  • chemikaliowce.

Żeglugę morską (oprócz niej w przemyśle i handlu wykorzystywana jest także śródlądowa) dzieli się na: przybrzeżną, krajową i międzynarodową. Kryterium to bierze pod uwagę drogi wodne, którymi poruszają się jednostki pływające.

Ten typ translokacji wykorzystuje się głównie na bardzo dużych odległościach międzykontynentalnych. Transport morski jest wolniejszy niż inne frachty (może zająć nawet wiele tygodni), dlatego rozwiązanie wybierane jest dla towarów, które szybko się nie psują (nie sprawdza się m.in. dla owoców, warzyw oraz innych artykułów przemysłu rolno-spożywczego czy farmaceutycznego). Międzynarodowy ruch wodny wiążę się również ze skomplikowanymi formalnościami w poszczególnych portach, więc jest trudny do zorganizowania i niejednokrotnie wymaga planowania z bardzo długim wyprzedzeniem.

Zalety transportu morskiego

Atutem frachtów morskich jest możliwość przewozu ładunków ponadgabarytowych o bardzo dużej objętości oraz wadze. Współczesne statki są pojemne, a ich przestrzenie ładunkowe pozwalają na realizację nawet ogromnych zamówień. Rozwiązanie to często wybierane jest, gdy popularny transport ciężarowy nie jest możliwy, a skorzystanie z drogi powietrznej byłoby zbyt drogie. Żegluga rzadko stawia restrykcyjne ograniczenia co do wielkości czy masy cargo. Tutaj nie ma także tak ścisłej selekcji rodzajów przedmiotów, które mogą trafić na pokład (tak jak w samolotach, gdzie wyłączenia są bardzo rozbudowane).

Kolejną mocną stroną tego rodzaju przewozów jest niższa cena. Przy długich trasach transport morski jest najtańszym sposobem dostarczenia dużych przesyłek z punktu A do B.

Wady transportu morskiego

Najsłabszym ogniwem statków pozostaje czas, który potrzebny jest na realizację dostawy. Podróż często trwa od kilku do kilkunastu tygodni, a na jej szybkość duży wpływ mają warunki atmosferyczne. Spedycja i transport ciężarowy, pod tym względem, pozostają stabilniejsze.

Bardzo ważne jest dokładne zabezpieczenie ładunku, który szybciej może ulec uszkodzeniu. Towary podatne na wilgoć muszą być odpowiednio ochronione przed działaniem wody i soli. Dotyczy to przede wszystkim powierzchni, które są narażone na korozję (m.in. samochody, maszyny, wyroby metalurgiczne). Najczęściej stosuje się folie i papier antykorozyjny oraz smary i wydajne pochłaniacze pary. Przy cennych załadunkach wykorzystuje się także dodatkowe urządzenia (m.in. wskaźniki wilgotności, temperatury i przechyłu czy czujniki udarowe).

Ograniczenie stanowi dostępność do szlaków transportowych i portów. W praktyce w wielu sytuacjach transport morski jest po prostu niemożliwy do zrealizowania lub jego koszty stają się nieekonomiczne. Często łączy się go z innymi metodami relokacji, co wymaga przeładunków.

Spedycja morska – zleć nam sprawną obsługę

Jedną ze specjalności Important Cargo Traffic jest transport morski. Obsługujemy import i eksport na terenie wielu krajów na całym świecie. Zasięgiem obejmujemy Europę, Basen Morza Śródziemnego, Bliski Wschód, Chiny, Indie, Północną i Południową Amerykę oraz Azję. Współpracujemy z doświadczonymi operatorami morskimi działającymi w poszczególnych regionach. Poznaj nasze usługi – zadbamy o Twój ładunek i pomożemy Ci go sprawnie dostarczyć do celu podróży!