To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Transport FTL i LTL – jakie są różnice?

Skontakuj się z nami Transport FTL i LTL – jakie są różnice? | Spedycja ICT

Poszukujesz przewoźnika, który będzie dostarczał Twoje towary do odbiorców lub zajmie się dowozem zamawianych surowców? Nie wiesz, jaki rodzaj ładunków wybrać? W branży funkcjonuje podział na transport FTL i LTL. Czym się różnią? Poznaj definicje, kwestie charakterystyczne oraz zalety poszczególnych rozwiązań. Przeczytaj artykuł i dopasuj usługi, które idealnie spełnią aktualne potrzeby firmy.

Transport FTL – co to jest?

Skrót FTL pochodzi od angielskiego określenia "Full Truck Load" i oznacza transport całopojazdowy lub kompletny. Są to ładunki, które zajmują całą przestrzeń naczepy pojazdu lub jej większą część. Samochód jest w pełni obciążony, dlatego spedytorzy nie muszą łączyć zleceń od kilku różnych klientów, aby przewóz był opłacalny.

Ten rodzaj transportu jest najwygodniejszy dla zlecających, jak i przewoźników, bo towar trafia bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy. Od firmy przewozowej nie wymaga on poświęcania czasu na fakturowanie, awizację czy płacenie za czas pracy kierowcy oczekującego na kolejne załadunki i rozładunki.

Właściciel towaru ma większą gwarancję jego bezpieczeństwa, bo może sprawdzić zabezpieczenie swojego mienia na czas podróży. Naczepy często są plombowane i otwierane dopiero w miejscu docelowym. To oznacza mniejsze ryzyko kradzieży. Brak licznych przeładunków zmniejsza również prawdopodobieństwo przypadkowych uszkodzeń przewożonych rzeczy w centrach logistycznych czy u innych odbiorców, którzy zamówili część towaru. FTL transport jest sprawną operacją logistyczną, która przyspiesza łańcuch dostaw. Terminy są tutaj o wiele szybsze niż przy ładunkach łączonych, bo auto jedzie prostą drogą – bezpośrednio z punkt A do B. Spedytorzy dobierają najbardziej ekonomiczne trasy, co przekłada się na ostateczną cenę usługi.

Kiedy wybrać transport FTL?

Jest to rozwiązanie idealne dla przedsiębiorców, którzy chcą zlecić dostarczenie dużych partii towarów. FTL stosowany jest także przy ładunkach wielkogabarytowych czy nienormatywnych, produktach wrażliwych (alkohole, wyroby tytoniowe) oraz delikatnych (szkło, porcelana itp.), które podczas przeładunków mogłyby się stłuc lub zarysować. Transport całopojazdowy warto wybrać dla artykułów spożywczych o krótkich terminach ważności (np. jogurty, śmietana, mięsa, wędliny) oraz owoców i warzyw. Jako ładunek FTL należy również przewozić towary wymagające zachowania szczególnych środków ostrożności (np. niektóre leki czy substancje chemiczne).

Transport LTL – co to jest?

Termin LTL pochodzi od ang. "Less Than Truck Load" i oznacza ładunek drobnicowy, czyli taki, który nie zajmuje całej przestrzeni ładunkowej pojazdu, a tylko mniejszą część. Firmy oferujące spedycję i transport ciężarowy czasami zamiennie stosują pojęcie PTL ("Partial Load"). Głównym wyznacznikiem tych przewozów jest dzielenie naczepy podpiętej do ciągnika siodłowego na kilka lub nawet kilkanaście części.

Największą zaletą jest obniżenie kosztów dostawy, bo każdy nadawca płaci jedynie za miejsce, które zajmuje jego mienie. Słabszą stroną transportu LTL są przeładunki po drodze. Z tego powodu ważne jest odpowiednie zabezpieczenie produktów ułożonych na paletach, aby nie uległy uszkodzeniu. Ten rodzaj dostaw jest wolniejszy, bo nie da się wyznaczyć prostej trasy.

Dla przewoźnika ładunki drobnicowe są bardziej kłopotliwe od FTL. Kierowca czeka podczas rozładunków i załadunków u kolejnych odbiorców. To wiąże się z koniecznością wielokrotnego dopilnowywania formalności oraz poświęcania dodatkowego czasu.

Kiedy wybrać transport LTL?

Ten rodzaj transportu międzynarodowego i krajowego dobrze sprawdza się dla towarów za ciężkich dla firm kurierskich, ale zarazem niezajmujących naczepy ciężarówki. LTL jest dobrą opcją przy wysyłce paczek do różnych adresatów, które można łączyć razem na paletach. Wybierają go również przedsiębiorcy, którym nie zależy na szybkich terminach realizacji dostaw.

Profesjonalny transport i spedycja międzynarodowa – sprawdź naszą ofertę!

Naszą specjalnością jest transport i spedycja międzynarodowa. W Important Cargo Traffic sprawnie dostarczamy ładunki całopojazdowe oraz drobnicowe (FTL, LTL) do odbiorców na całym świecie, dbając o bezpieczeństwo powierzonego mienia. Sprawdź nasze doświadczenie, poznaj kierunki realizowanych dostaw i poproś o wycenę swojego zlecenia!