To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Transport drobnicowy z Belgii do Polski – ważny punkt na mapie

Skontakuj się z nami Transport drobnicowy z Belgii do Polski – ważny punkt na mapie

Pośród wszystkich rodzajów przewozów zlecanych firmom transportowym, jednym z popularniejszych jest drobnicowy. Dotyczy on ładunków niewielkich gabarytowo, o stosunkowo niskiej masie. Biorąc pod uwagę polskich przewoźników, często realizują oni taki transport towarów na trasie z Belgii do Polski. Z jakiego powodu kraj ten jest tak ważny dla naszych przedsiębiorstw i co należy o nim wiedzieć w kontekście organizacji spedycji międzynarodowej? Tego dowiesz się z artykułu – zapraszamy do lektury!

Transport z Belgii do Polski – zalety

Czy wiesz, że w 2015 roku wartość wymiany handlowej pomiędzy Belgią a Polską wyniosła około 8 miliardów euro? W roku 2021 przekroczyła poziom 14 mld euro, a więc mamy mocną tendencję wzrostową, która, co ważne, trwa po dziś dzień. Z czym jest to związane?

Polscy przedsiębiorcy często zlecają m.in. naszej firmie ICT transporty ładunków do tego kraju z racji jego atrakcyjnej lokalizacji i rozwiniętego przemysłu. Państwo to, będące członkiem Unii Europejskiej:

  • jest ważnym punktem tranzytowym na mapie Europy Zachodniej – graniczy z Francją, Niemcami, Holandią i Luksemburgiem, a do tego znajduje się blisko Eurotunelu oraz ważnych połączeń promowych do Wielkiej Brytanii,

  • ma rozwinięty przemysł – działające w Belgii przedsiębiorstwa importują z Polski m.in. takie towary, jak specjalistyczne maszyny, metale szlachetne i sprzęt elektroniczny, a eksportują przede wszystkim tworzywa sztuczne oraz leki,

  • ma rozbudowaną infrastrukturę drogową (najgęstsza sieć dróg w Europie), co ułatwia planowanie spedycji międzynarodowej – kraj ten często stanowi pośredni punkt dla zleceń przewozu ładunków.

Czy są ograniczenia dla samochodów ciężarowych w Belgii?

Ogromną zaletą organizowania transportów towarów do Belgii lub tranzytu przez nią jest brak ograniczeń w zakresie poruszania się pojazdów ciężarowych. Tym, na co należy zwrócić uwagę, są obowiązujące w tym kraju limity prędkości dla aut. Ich nieprzestrzeganie grozi nałożeniem dotkliwej kary finansowej na kierowcę (nawet do 3000 euro). Różnica względem przepisów w Polsce dotyczy dróg poza obszarem zabudowanym. Ciężarówka może tam poruszać się z prędkością do 60 km/h. Z kolei na autostradach limit jest identyczny, jak w naszym kraju – 90 km/h.

Choć z racji powyższych ograniczeń poruszanie się pojazdu po drogach lokalnych jest dość powolne, tak Belgia ma świetnie rozbudowaną sieć autostradową. Jeśli spedycja międzynarodowa ma ją obejmować, kierowca musi mieć w aucie urządzenie zgodne z systemem poboru opłat drogowych ViaPass. Przejazdy pojazdów ciężarowych są płatne na wszystkich autostradach.

Transport drobnicowy z Belgii

Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw z Polski często zlecają drobnicowe transporty towarów z Belgii z racji ich opłacalności. Mogą dotyczyć ładunków w opakowaniu lub bez niego, mających zróżnicowaną masę, kształt oraz gabaryty. Jest to korzystne szczególnie przy mniejszych przewozach, gdzie zleceniodawca unika konieczności płacenia za całą przestrzeń załadunkową pojazdu, nawet jeśli jej nie wykorzysta.

Planując spedycję międzynarodową w tej formie, należy jednak pamiętać o tym, że niektóre towary są objęte zakazem transportu. Dotyczy to m.in. żywego inwentarza, cennych dóbr (kosztowności, papiery wartościowe itp.), broni czy materiałów wybuchowych.

Jak zaplanować transport towarów?

W przypadku przewoźników z Belgii do Polski niezwykle istotne jest ich skrupulatne planowanie. Należy przede wszystkim zadbać o maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni załadunkowej, odpowiednio łącząc ze sobą zlecenia przewozowe. Oprócz tego trzeba zwracać uwagę na prawidłowe pakowanie ładunków oraz ich zabezpieczanie na pojeździe, aby ograniczyć ryzyko uszkodzenia.

Profesjonalna spedycja międzynarodowa

Choć niewątpliwie Belgia z racji świetnej infrastruktury drogowej jest idealnym krajem tranzytowym, tak wszelkie obejmujące ją transporty muszą być dobrze zaplanowane. Z tego powodu organizację i realizację takich przewozów warto zostawić w rękach profesjonalistów. Usługi w tym zakresie świadczy firma Important Cargo Traffic – skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły oferty! Mamy wieloletnie doświadczenie w spedycji międzynarodowej, prowadzimy szeroką współpracę m.in. z przedsiębiorstwami w Polsce i planujemy różne rodzaje przewozów.