To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Tachograf – co to jest i jak działa?

Skontakuj się z nami Tachograf - co to jest i jak działa? | Transport ciężarowy i Spedycja ICT

Firmy oferujące spedycję i transport międzynarodowy muszą zadbać nie tylko o dostarczane ładunki, ale także o swoich kierowców oraz użytkowników ruchu. Wypadki z udziałem wielotonowych ciężarówek są bardzo niebezpieczne dla innych samochodów oraz pieszych. Z tego powodu na terenie Unii Europejskiej wprowadzono obowiązek instalowania tachografów. Zadaniem tych urządzeń jest rejestracja godzin pracy oraz przebiegu jazdy, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Z artykułu dowiesz się, co to jest tachograf i jak działa. Zapraszamy do lektury.

Co to jest tachograf?

Nowoczesny tachograf to urządzenie rejestrujące funkcjonowanie pojazdu. Pozwala na:

  • zbieranie informacji o przebiegu trasy – osiągane prędkości, przejechane kilometry, czas jazdy,
  • weryfikację działań kierowcy – czas spędzony za kierownicą, regularne przerwy w jeździe.

Pozyskane dane pozwalają przewoźnikom obsługującym transport ciężarowy towarów zyskać kontrolę nad poszczególnymi etapami realizacji zlecenia dla klienta. Zarządzający mogą na bieżąco sprawdzać pracę kierowców, aby ocenić, czy stosują się do obowiązujących przepisów oraz wewnętrznych zaleceń firmy. To pozwala uniknąć kar finansowych w razie kontroli służb, zadbać o spójną politykę przedsiębiorstwa i na czas dostarczać materiały do miejsca docelowego.

W jakim celu instaluje się tachografy?

Głównym celem wprowadzenia obowiązku instalacji tachografów w samochodach ciężarowych jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. Urządzenia te pozwalają kontrolować godziny pracy kierowców i wynikające z przepisów przerwy, które są niezbędne do regeneracji organizmu. Brak snu i wiele godzin spędzonych za kierownicą prowadzą do zmęczenia, które zmniejsza koncentrację oraz wydłuża czas reakcji na zdarzenia.

Profesjonalny transport towarów najczęściej realizowany jest z użyciem samochodów, ciągników siodłowych z naczepami przewożącymi kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt ton. W ich przypadku nawet najmniejszy błąd człowieka może doprowadzić do groźnej kolizji, która na długo utrudni ruch na drodze. Efektem przepracowania zawodowych kierowców nierzadko są wypadki śmiertelne, dlatego bezwzględnie należy wyeliminować wszelkie czynniki ryzyka.

Dane zapisywane przez tachograf dodatkowo ułatwiają rozliczenie wynagrodzeń pracowników, ponieważ pozwalają określić dokładną liczbę godzin przepracowanych w danym miesiącu. Obowiązujące normy działają również na korzyść osób zatrudnionych w sektorze transportu międzynarodowego, ponieważ zmniejszają presję czasową na szybką realizację dostaw – uniemożliwiającą niezbędny wypoczynek.
Jakie są rodzaje tachografów?

Na rynku dostępne są tachografy:

  • analogowe – były obowiązkowe wcześniej. 1 maja 2006 roku wprowadzono w życie przepisy, które zabraniają ich instalacji w nowych samochodach lub podczas wymiany zużytego sprzętu na nowy,
  • cyfrowe – obecnie są powszechnie montowane w ciężarówkach. Precyzyjne dane są zbierane automatycznie. Urządzenia nie pozwalają na ręczną zmianę zapisanych wartości (każda ingerencja pozostawia ślad w pamięci urządzenia).

Współczesne tachografy cyfrowe opierają się na podobnej zasadzie działania, ale najnowsze modele mogą zapewniać wyższą dokładność informacji czy szerszy zakres pomiarów. W najbliższej przyszłości (2026 rok) planowana jest wymiana wszystkich urządzeń na rozwiązania smart II generacji, które zagwarantują najwyższy poziom mobilności.

Kto ma obowiązek korzystania z tachografów?

Instalacja niezbędna jest we wszystkich pojazdach ciężarowych powyżej 3,5 tony, które są wykorzystywane do zarobkowego transportu w krajach UE. Brak tachografu, zakłócanie jego pracy lub ingerencja w zapisane informacje grożą odpowiedzialnością karną. Firmy przewozowe muszą pobierać zgromadzone informacje co 90 dni i przechowywać je przez 12 miesięcy. Co 28 dni należy odczytać kartę kierowcy.

Nowoczesne technologie w Important Cargo Traffic

Specjalnością Important Cargo Traffic jest spedycja i transport międzynarodowy. Dostarczamy towary nawet do najdalszych zakątków świata. W swojej codziennej pracy wykorzystujemy cyfrowe tachografy i inne nowoczesne technologie, które umożliwiają bieżącą kontrolę ładunków oraz pozwalają sprawnie realizować nawet najbardziej wymagające zlecenia. Zapraszamy do współpracy!