To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Spedycja międzynarodowa - wszystko, co musisz wiedzieć

Skontakuj się z nami Spedycja międzynarodowa – wszystko, co musisz wiedzieć | Firma transportowa ICT

Handel intensywnie się rozwija i już dawno przekroczył granice państw. To sprawia, że zapotrzebowanie na usługi transportowe cały czas rośnie. Poszczególne procesy łańcucha dostaw wymagają jednak stałego nadzoru i kompetentnego zarządzania. Taką funkcję pełni spedycja międzynarodowa. Na czym ona dokładnie polega? W naszym kompendium znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć na ten temat. Przeczytaj i rozwiej swoje wątpliwości!

Czym jest spedycja międzynarodowa?

Terminem „spedycja międzynarodowa nazywa się zespół działań, które mają na celu translokację ładunku do innego kraju. Jest to jedna z kluczowych gałęzi branży określanej współcześnie jako TSL. Spedytor musi kompleksowo zorganizować transport towarów, aby bezpiecznie i możliwie jak najszybciej dotarły one z punktu A do B. Jego podstawowymi zadaniami są znalezienie przewoźnika, sporządzenie obowiązującej dokumentacji oraz dopilnowanie wszelkich formalności prawnych – niezbędnych do przekraczania granic w czasie importu lub importu.

Zleca także załadunek i jego ewentualne przepakowywanie, musi zadbać o ubezpieczenie mienia od nieszczęśliwego wypadku oraz dopilnować, aby odprawa celna została przeprowadzona prawidłowo (w przypadku przewozów poza teren Unii Europejskiej). Ostatnim etapem spedycji jest sprawdzenie kompletności oraz stanu przesyłki po odbiorze w miejscu docelowym.

Proces spedycji – na czym dokładnie polega?

Proces spedycji jest złożony, ponieważ każdy krok wymaga tutaj dopracowania i zgrania ze sobą w czasie. Transport ciężarowy czy morski musi zostać w taki sposób zorganizowany, aby nadane przedmioty materialne dotarły na miejsce bez najmniejszych uszczerbków oraz w wyznaczonym przez klienta terminie. Spedytor ma obowiązek śledzenia całej trasy, ponieważ w razie zagubienia towarów czy opóźnienia to on odpowiada przed nadawcą oraz odbiorcą.

Kontaktuje się z osobą zajmującą się transportem. Obecnie kierowcy najczęściej posiadają nadajniki GPS, które ułatwiają szybką lokalizację każdego samochodu należącego do konkretnej firmy przewozowej. W praktyce jednak spedytor cały czas musi być dostępny pod podanym numerem telefonu, co oznacza wymagającą pracę (niejednokrotnie także w weekendy, święta czy podczas urlopu). Specjalista międzynarodowy najczęściej korzysta ze wsparcia korespondentów w innych krajach, którzy zatrudniani są w oddziałach i filiach firmy transportowej.

Zadania i obowiązki

W zakres spedycji międzynarodowej wchodzą następujące czynności:

 • przyjęcie zlecenia transportowego,
 • przygotowanie ładunku do przewozu,
 • odbiór towarów (ważenie, mierzenie, oznakowanie),
 • sporządzenie dokumentacji,
 • wykupienie ubezpieczenia dla powierzonego mienia,
 • zawarcie umowy przewozowej z firmą obsługującą transport międzynarodowy,
 • dopełnienie formalności związanych z odprawą celną,
 • nadzór nad przebiegiem podróży (lokalizacja samochodów).

Dodatkowo zadania spedycji mogą obejmować również nadzór nad składowaniem przesyłek czy pobieranie opłat. Jej głównym celem jest nie tylko zadbanie o bezpieczną translokację, ale także zminimalizowanie kosztów całej operacji. Niższe nakłady na transport  przekładają się na mniejsze wydatki firmy i możliwość zachowania niższych cen produktów. Efektem jest wzrost jej konkurencyjności na rynku, dlatego profesjonalni spedytorzy są tak cenieni przez przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe.

Rodzaje spedycji międzynarodowej

Ze względu na kryterium środka przewozowego spedycja międzynarodowa dzieli się na:

 • kolejową – towary transportowane są wagonami,
 • morską (transport morski) – obsługiwana przez statki, firmy mają umowy z przewoźnikami i portami,
 • lotniczą – przesyłki wysyłane są samolotami, możliwe dostarczanie na zasadzie „door to door”,
 • samochodową (transport ciężarowy i dostawczy) – ładunki przewożone są pojedynczymi pojazdami lub zestawami drogowymi (ciągniki z naczepą, auta z naczepą lub przyczepą). Przewozy wykonywane są samochodami niskotonażowymi (ładowność od 1,5 do 7,5 tony), średniotonażowymi (do 12 ton), zestawami wysokotonażowymi (do 26 ton) bądź specjalistycznymi (ładunki ciężkie i ponadgabarytowe, nawet do 200 ton).

Sprawdzona spedycja międzynarodowa – zobacz

Oferujemy kompleksowe usługi z zakresu TSL. Naszą specjalnością jest spedycja międzynarodowa oraz transport ciężarowy oraz morski. Obsługujemy wiele państw europejskich oraz światowych (Ameryka Północna i Południowa, Azja, Australia i Oceania). Sprawdź szczegóły oferty i zaufaj firmie z bogatym doświadczeniem w swoim fachu.