To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Przewożenie ładunków o niestandardowych wymiarach. Kluczowe kroki w planowaniu i realizacji

Skontakuj się z nami Przewożenie ładunków o niestandardowych wymiarach. Kluczowe kroki w planowaniu i realizacji

Przewóz ładunków ponadgabarytowych rządzi się nieco innymi prawami niż produktów, które mogą być spakowane w zbiorcze opakowania. Tyczy się to zwłaszcza międzynarodowego transportu towarów, gdyż w różnych krajach mogą obowiązywać zupełnie odmienne przepisy. W artykule omawiamy szerzej tę kwestię, by przybliżyć temat odpowiedniego zaplanowania takiego przedsięwzięcia.

Dlaczego przewóz ładunków o niestandardowych wymiarach wymaga specjalistycznego podejścia?

Przyczyn jest kilka. Transport niekonwencjonalny potrzebuje innego podejścia z przyczyn m.in. technicznych, jak i prawnych. Ładunki ponadnormatywne – szczególnie w przewozie drogowym, wymagają innych niż standardowe naczepy. Do przewożenia ich mogą okazać się niezbędne platformy niskopodwoziowe, a przenoszenia – użycie specjalnych żurawi.

Oprócz tego konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie towaru. Niekonwencjonalne ładunki muszą być właściwie unieruchomione, a jednocześnie zamocowane tak, aby było możliwe jak najszersze manewrowanie ciężarówką przewożącą je. Do najbardziej skomplikowanych transportów należą m.in. te dotyczące elementów elektrowni wiatrowych. Wymagają one nie tylko dobrania odpowiedniego pojazdu, ale i trasy przejazdu – jeśli chodzi o ostrość zakrętów, ukształtowanie terenu i ewentualne przeszkody infrastrukturalne, jak znajdujące się nad drogą wiadukty.

Ładunki takie wymagają również wyjątkowo dużego doświadczenia. Usługa spedycyjna zawsze powinna być wykonywana przez kompetentnych i wykwalifikowanych kierowców, jednak w przypadku ciężkich i ponadgabarytowych obiektów konieczna jest wprost perfekcyjna znajomość pojazdu, a także potencjalnego zachowania towaru w różnych okolicznościach. Dlatego w sytuacji, gdy czeka Cię transport niekonwencjonalny – postaw na sprawdzonego spedytora.

Jak Important Cargo Traffic pomaga w planowaniu przewozu niestandardowego?

Jako doświadczony spedytor podchodzimy do każdego zlecenia, w tym związanego z transportem niekonwencjonalnym, kompleksowo i indywidualnie. W pierwszej kolejności kompletujemy dokumentację niezbędną do tego, by przewóz towarów odbył się w pełni zgodnie z prawem. Jest to tym istotniejsze, gdy trasa wiedzie szlakami międzynarodowymi. Odpowiednimi licencjami związanymi z ładunkami ponadnormatywnymi, już dysponujemy.

Kolejny krok to zaprojektowanie trasy. Dobieramy ją tak, aby była ona optymalna pod względem czasu transportu i bezpieczeństwa towarów. Uwzględniamy wszelkie potencjalne czynniki – zarówno zdarzenia, jak i przeszkody terenowe lub warunki atmosferyczne, jakie mogą wpłynąć na tę operację.

Wybór odpowiedniego sprzętu i zabezpieczeń

Duże znaczenie ma także dobór pojazdów i naczep czy platform. Mamy za sobą transport towarów o różnych wymaganiach, wiemy więc, jak dobrać właściwy sprzęt. Dodatkowo dysponujemy nowoczesną flotą, którą stale rozwijamy, sięgając po najnowsze rozwiązania, usprawniające cały proces. Jeśli to konieczne – sięgamy po dodatkowe środki, zwiększające nie tylko bezpieczeństwo samego ładunku, ale i kierowców czy osób postronnych.

Koordynacja i komunikacja

Ostatecznie – zawsze trzymamy rękę na pulsie. Monitorujemy położenie pojazdów, ale i reagujemy na zdarzenia zachodzące w ich okolicy. Dbamy o to, by wszelkie utrudnienia na drodze nie stanowiły problemów dla realizowanego transportu, na bieżąco znajdując objazdy lub wykorzystując zaplanowane wcześniej warianty.

Pozostajemy także w stałym i ścisłym kontakcie z kierowcami. Dzięki temu wiemy dokładnie, jak wygląda sytuacja, ale i możemy wymieniać się informacjami dotyczącymi ewentualnych problemów.

ICT: skuteczny transport niestandardowych ładunków

Produkty o specjalnych wymaganiach klimatycznych, ładunki o ponadnormatywnych gabarytach… Wielokrotnie mieliśmy okazję pracować z takimi towarami. Usługa spedycyjna oferowana przez Important Cargo Traffic obejmuje przewóz różnych, niekonwencjonalnych przedmiotów. Jeśli szukasz specjalistów, którzy podejmą się takiego zlecenia – zgłoś się do nas!