To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Norwegia i kraje skandynawskie – transport morski czy lądowy?

Skontakuj się z nami Norwegia i kraje skandynawskie – transport morski czy lądowy?

Polskie firmy bardzo często nawiązują relacje handlowe z kontrahentami z Norwegii. Eksport i import do Skandynawii to ważna część rodzimej gospodarki. Duża odległość i brak bezpośrednich połączeń sprawia jednak pewne trudności niedoświadczonym przedsiębiorcom. Jaki transport do Norwegii warto wybrać? Lepszy będzie morski czy lądowy? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na swoje pytania.

Transport ciężarowy do Norwegii – co warto wiedzieć?

Półwysep Skandynawski to ogromny teren, który obejmuje około 800 tys. km2, jego szerokość ma do 800 km, a długość do 1900 km. Leży tutaj Norwegia, Szwecja i część Finlandii. Obszar otoczony jest przez Morze Bałtyckie, Norweskie, Barentsa oraz Północne (z licznymi wybrzeżami fiordowymi i szkierowymi).

Polskę z Norwegią nie łączy bezpośrednia droga lądowa pozwalająca na swobodny przejazd samochodów z naczepami. Dla przewoźników i spedytorów oznacza to, że transport ciężarowy należy połączyć z innymi sposobami translokacji towarów. Najczęściej wykorzystywana jest droga morska, rzadziej lotnicza (ze względu na problemy logistyczne przy większych gabarytach i wysokie koszty obsługi).

Zalety i wady transportu morskiego

Nowoczesne statki towarowe to drobnicowce oraz pojemne kontenerowce i masowce, które posiadają przestronne przestrzenie ładunkowe. Dzięki temu transport morski z powodzeniem można dopasować do indywidualnych potrzeb. Żegluga pozwala dostarczać nawet maszyny przemysłowe, budowlane i rolnicze, samochody oraz inny ciężki sprzęt, którego waga i wymiary kwalifikują ładunki jako ponadgabarytowe. Zaletą jest brak ścisłej selekcji przedmiotów, które można zapakować na pokład. Droga powietrzna wiąże się zaś z szeregiem ograniczeń i całkowitych wyłączeń.

Rozwiązanie to często wybierają przedsiębiorstwa świadome ekologicznie, którym zależy na ograniczeniu emisji spalin do atmosfery. Transport ciężarowy wiążę się z pokonaniem wielu tysięcy kilometrów, co nie pozostaje bez wpływu na środowisko.

Słabszą stroną żeglugi jest długi czas realizacji dostaw. Wpływ na podróż ma nie tylko wybrana trasa i rodzaj statku. Za znaczne opóźnienia często odpowiedzialne są niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z tego powodu transport morski jest wybierany przede wszystkim wtedy, gdy terminy nie są bardzo napięte, a kilka dni opóźnienia nie stanowi dla odbiorcy większego problemu.

Transport morski do Norwegii – czy warto go wybrać?

Duża odległość pomiędzy Polską a Skandynawią sprawia, że transport morski jest znacznie tańszy od lotniczego. Zaletą tego kierunku jest rozbudowana sieć szlaków oraz portów. Dzięki temu spedycja nie wymaga dostosowywania się do licznych ograniczeń i planowania wielu przeładunków, które narażają towar na przypadkowe uszkodzenia. Bardzo ważne jest jedynie odpowiednie zabezpieczenie przewożonych przedmiotów przed wilgocią i niekorzystnym działaniem soli. Stosuje się folie, papier antykorozyjny oraz specjalne smary. Na pokładach często rozmieszczane są także wydajne pochłaniacze pary oraz nowoczesna aparatura pozwalają na pomiary wskaźników wilgotności czy temperatury.

Warto pamiętać, że transport ciężarowy do Norwegii zawsze trzeba połączyć z morskim lub lotniczym. Produkty, które mogłyby szybko się zepsuć (owoce, warzywa, mięso, wyroby mleczne i mięsne oraz wszelkiego typu żywność z krótkimi terminami ważności do spożycia) bezpieczniej jest dostarczać samolotem. W przypadku innych towarów droga morska jest dobrym pomysłem. Gdy zależy Ci na szybszym terminie realizacji, zleć przewozy lądowe połączone jedynie z niewielkimi odcinkami, które należy pokonać statkiem.

Spedycja i transport – Norwegia – sprawdź naszą ofertę!

Jedną ze specjalności Important Cargo Traffic jest spedycja i transport do Norwegii oraz innych krajów skandynawskich. Mamy bogate doświadczenie w kompleksowej obsłudze tego kierunku. Dysponujemy własną flotą samochodów ciężarowych pozwalającą nam na sprawne dostawy drobnicowe, całopojazdowe oraz ponadgabarytowe. Współpracujemy także z wieloma sprawdzonymi podwykonawcami obsługującymi przewozy drogowe i morskie. Zapraszamy do współpracy przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe działające w różnych branżach!