To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Transport międzynarodowy towarów – o czym trzeba pamiętać?

Skontakuj się z nami Transport międzynarodowy towarów - o czym trzeba pamiętać? | ICT

Międzynarodowy transport towarów – o czym trzeba pamiętać?

Coraz więcej polskich firm nie ogranicza się jedynie do działania na rodzimym rynku. Przedsiębiorcy poszukują dostawców surowców i produktów także poza granicami kraju, nawiązują kontakty handlowe na całym świecie oraz starają się rozszerzać rynki zbytu. Eksport i import wiąże się jednak z koniecznością organizacji logistyki dostaw. Niezbędną usługą staje się wtedy spedycja i transport międzynarodowy. Co warto o nich wiedzieć? Przeczytaj nasz tekst i poznaj specyfikę przewóz zagranicznych.

Czym jest transport międzynarodowy?

Pojęcie to zostało zdefiniowane w art. 82 ust. 3 pkt 1 prawa transportowego. Jako transport międzynarodowy rozumiane są przewozy pozwalające dostarczać ładunki z terytorium jednego kraju do drugiego. Punkt początkowy lub końcowy musi znajdować się jednak poza obszarem Unii Europejskiej. W innym przypadku będzie to transport wewnątrzwspólnotowy, który jest objęty innymi przepisami podatkowymi.

Transport międzynarodowy a rozliczenia VAT

W przypadku transportu krajowego stawka VAT wynosi 23%. Dla przewozu towarów podatek należy jednak opłacić według stawki ustalonej w kraju, w którym usługa jest świadczona. Ujednolicenie przepisów na terenie UE sprawia jednak, że przedsiębiorcy mają naliczany VAT w Polsce. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, są opodatkowane na terenie państwa, przez które przejeżdżają z ładunkiem. Transport międzynarodowy jest zwolniony z VAT, ale trasę należy wykazać (np. przedstawiając list przewozowy).

Rodzaje transportu międzynarodowego

Realizacja dostaw pomiędzy dwoma lub więcej państwami może być realizowana różnymi drogami. Ze względu na to kryterium transport międzynarodowy podzielono na:

  • lądowy – grupa ta obejmuje translokację kolejową oraz drogową. Najpopularniejsze są przewozy ciężarowe, które pozwalają w miarę szybko, bezpiecznie i stabilnie dostarczać różnego typu towary (od drobnicy aż po ładunki ponadgabarytowe),
  • wodny – żegluga morska wykorzystuje kontenerowce, tankowce, chemikaliowce oraz masowce. Różna ładowność statków pozwala wykorzystać pokłady do zapakowania różnego typu surowców oraz gotowych wyrobów. Ten sposób jest dość tani, ale niezbyt stabilny (podatny na zewnętrzne warunki atmosferyczne). Sprawdza się przede wszystkim przy transporcie ciężkim i ponadgabarytowym, gdy szybka realizacja zlecenia nie jest kluczowym czynnikiem dla odbiorcy,
  • lotniczy – realizowany drogą powietrzną. Na pokład samolotów nie można zabrać wszystkich towarów (wykluczenia dotyczą m.in. gazów, materiałów ciekłych i stałych łatwopalnych, ładunków wybuchowych, utleniających, organicznych, trujących, zakaźnych, żrących oraz innych przedmiotów niebezpiecznych). Ten typ transportu pozwala na szybkie dostawy, dlatego doskonale sprawdza się dla leków, owoców, warzyw, żywności i wszystkich produktów, które szybko się psują.

W ustawie o międzynarodowym transporcie drogowym pojawia się także podział na ładunki całopojazdowe i częściowe (drobnicowe). W tym ostatnim przypadku przewoźnik dzieli przestrzeń pojazdu, obsługując wielu klientów.

Spedycja w transporcie międzynarodowym

Pokonanie drogi z punktu A do punktu B to złożona operacja logistyczna, która wymaga dobrania odpowiedniego środka transportu, zabezpieczenia przewożonego mienia, zaplanowania tras przejazdów. Transport międzynarodowy wiąże się także z koniecznością dopełnienia wielu formalności na granicach. Planowaniem wszystkich tych operacji zajmuje się spedycja. Skorzystanie z pomocy doświadczonego spedytora, który zna rynek i realia panujące w danych krajach, wie, jak dostosować się do przepisów i zoptymalizować koszty dostaw, pozwala uniknąć ewentualnych problemów.

Spedycja i transport międzynarodowy – poznaj szczegóły naszej oferty!

Zespół Important Cargo Traffic ma bogate doświadczenie w swojej branży. Spedycja i międzynarodowy transport towarów to jedna z głównych gałęzi naszego działania. Obsługujemy kraje Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji, Afryki oraz Australię. Szybko i sprawnie dostarczamy ładunki m.in. do USA, Kanady, Meksyku, Indii, Arabii Saudyjskiej, Rosji, Chin, Japonii, Egiptu. Poznaj szczegóły oferty i powierz swój towar najlepszemu przewoźnikowi.