To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Jak zorganizować transport ciężarowy na Ukrainę?

Skontakuj się z nami Jak zorganizować transport ciężarowy na Ukrainę?

Choć państwo ukraińskie znajduje się poza Unią Europejską, tak od wielu lat jest dla Polski istotnym partnerem gospodarczym. W roku 2020 wartość wymiany handlowej pomiędzy tymi krajami szacowana była na około 7,3 miliardów dolarów. Co ciekawe, pozostała na wysokim poziomie zarówno w okresie trwania pandemii, jak i teraz gdy u naszego wschodniego sąsiada toczy się konflikt zbrojny. W efekcie, przedsiębiorstwa zajmujące się spedycją międzynarodową nadal regularnie planują transport towarów na Ukrainę. Jeśli Ty też się do tego szykujesz, w artykule znajdziesz kilka wskazówek związanych z organizacją przewozów na tym kierunku – sprawdź, co radzą specjaliści firmy ICT!

Transport Polska – Ukraina

Wybuch konfliktu zbrojnego w Ukrainie znacząco zmienił charakter wymiany handlowej z tym krajem. Przedsiębiorcy z Polski zaczęli intensywnie zwiększać sprzedaż towarów najbardziej potrzebnych państwu, na którego terenie toczą się działania wojenne. W efekcie w 2022 roku spedycja międzynarodowa skupiała się na organizowaniu transportu takich ładunków, jak:

  • paliwa płynne, głównie olej napędowy;

  • używane pojazdy osobowe – ukraiński prezydent czasowo zawiesił akcyzę oraz podatek VAT naliczane przy imporcie aut;

  • produkty rolno-spożywcze, w tym przede wszystkim z długim terminem przydatności.

Jednocześnie nastąpił głęboki spadek polskiego eksportu, jeśli chodzi o przewożenie na wschód towarów cieszących się do tej pory największą popularnością, m.in. specjalistycznych maszyn przemysłowych. Choć przedsiębiorstwa z niektórych branż musiały zawiesić handel z firmami ukraińskimi, tak inne zwiększały go w niespotykanym do tej pory tempie.

Jednak jeśli sprzedajesz towary, których Ukraina dziś potrzebuje, pamiętaj, że spedycja międzynarodowa do tego kraju ma teraz inny charakter, niż przed wybuchem konfliktu. Podstawowa różnica polega na tym, że transporty stały się bardziej ryzykowne, dlatego za ich planowanie muszą być odpowiedzialni najlepsi specjaliści. Znajdziesz ich w naszej firmie Important Cargo Traffic!

Organizacja transportu do Ukrainy

Jeśli chcesz prowadzić wymianę handlową z Ukrainą, organizując transport towarów z Polski, musisz mieć świadomość ograniczeń związanych z sytuacją w tamtym kraju. Ukraiński prezydent zakazał dokonywania płatności za dużą część importowanych dóbr. Wyjęte z obostrzenia są tylko produkty spożywcze, paliwa oraz mała grupa artykułów przemysłowych. Planując spedycję międzynarodową dla innych towarów, musisz liczyć się z koniecznością długiego oczekiwania na zapłatę za nie – termin zdjęcia zakazu jest nieznany.

Oprócz tego bierz pod uwagę ryzyko realizacji transportu na Ukrainę. To efekt nie tylko istnienia zagrożeń bezpośrednio związanych z konfliktem zbrojnym. Spedycja międzynarodowa jest w takim przypadku nieubezpieczona. Firmy ubezpieczeniowe w umowach dodają klauzulę, która wyłącza ich z odpowiedzialności za szkody będące skutkiem działań wojennych.

Jakiego rodzaju zezwolenie jest wymagane w celu realizacji przewozu ładunku na Ukrainę?

Aby bez przeszkód zrealizować transport towarów z Polski do Ukrainy, należy dopełnić pewnych formalności. Zezwolenia, które są wymagane przy tej spedycji międzynarodowej, to:

  • dokumenty związane z licencją przewoźnika,

  • potwierdzenia uprawnień kierowcy pojazdu,

  • list przewozowy i świadectwo dokumentujące pochodzenie ładunku.

W przypadku towarów szczególnych może być potrzebna dodatkowa dokumentacja, np. ADR, zezwolenie na przewóz nienormatywny czy świadectwo ATP dla szybko psującej się żywności.

Co można legalnie przewozić do Ukrainy?

Biorąc pod uwagę możliwości wymiany handlowej z Ukrainą, te są w zasadzie nieograniczone. Należy tylko pamiętać o tym, że transporty niektórych towarów uznaje się za szczególne, wymagając dodatkowej dokumentacji. Z pomocą dobrych specjalistów zajmujących się spedycją międzynarodową będziesz świetnie przygotowany na każdy przewóz.

Postaw na profesjonalne usługi transportowo-logistyczne

Bardzo skrupulatne zaplanowanie transportu towarów na Ukrainę sprawi, że będzie on opłacalny, a związane z nim ryzyko zostanie ograniczone do minimum. Jeśli chcesz prowadzić wymianę handlową z tym wschodnim sąsiadem Polski, zgłoś się do Important Cargo Trafic! Jesteśmy specjalistami w zakresie spedycji międzynarodowej i bardzo często organizujemy przewozy na tym kierunku. Zapraszamy do kontaktu, podczas którego przedstawimy szczegóły oferty!