To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Jak skutecznie zabezpieczyć ładunek na czas transportu?

Skontakuj się z nami Jak skutecznie zabezpieczyć ładunek na czas transportu? | Spedycja ICT

Sprawny przewóz towarów wymaga nie tylko odpowiedniej floty pojazdów, ale i prawidłowego zabezpieczenia mienia układanego na naczepie. Tylko wtedy wszystkie rzeczy dotrą do celu w idealnym stanie. Jak jednak skutecznie zabezpieczyć ładunek? Jako firma oferująca spedycję i transport międzynarodowy doskonale poznaliśmy obowiązujące przepisy i do perfekcji dopracowaliśmy sprawdzone metody. W tym artykule dzielimy się naszym doświadczeniem. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego tak ważne jest zabezpieczenie ładunku na czas transportu?

Profesjonalny transport ciężarowy towarów obejmuje dostawy z punktu A do punktu B surowców i wielu gotowych wyrobów, realizowane na potrzeby przedsiębiorstw produkcyjnych czy handlowych. Są to przedmioty różniące się ciężarem, wielkościami, kształtami oraz parametrami chemicznymi i fizycznymi, mniej lub bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne bądź niekorzystne czynniki zewnętrzne. Ich przesuwanie się po naczepie grozi uszkodzeniami, które nie wchodzą w grę.

Ładunki ponadgabarytowe oraz przewożone na dłuższych trasach międzynarodowych narażone są na wiele nieprzewidzianych sytuacji. Ich odpowiednie ułożenie i przymocowanie z jednej strony chroni sam towar, a z drugiej wszystkich uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu przepisy na terenie UE są bardzo restrykcyjne, a kierowca za brak obowiązujących zabezpieczeń na naczepie może otrzymać wysoki mandat.

Jak dobrać odpowiednią metodę zabezpieczeń?

Wybór metody mocowania należy uzależnić przede wszystkim od rodzaju ładunku, jego gabarytów i wagi. Znaczenie ma także typ nadwozia wykorzystywanego samochodu. Zupełnie inne rozwiązania sprawdzą się, gdy w grę wchodzi wielkogabarytowy transport ciężarowy niż dla drobnych przesyłek kurierskich przewożonych busami dostawczymi.

Metoda blokująca

Polega ona na ułożeniu towarów w taki sposób, aby wzajemnie się blokowały. Należy oprzeć je o sztywne części naczepy, a dodatkowo wykorzystać kliny i belki rozporowe. Pomocne są również płachty z odciągami i siatki. Chodzi o zredukowanie wolnej przestrzeni pomiędzy poszczególnymi przedmiotami, aby te nie przesuwały się na aucie w czasie gwałtownego hamowania, pokonywania ostrych zakrętów oraz wykonywania innych manewrów na drodze.

Bardzo ważna jest tutaj dokładność, dlatego na załadunek frachtu należy zaplanować odpowiednią ilość czasu. Blokowanie najlepiej sprawdzi się przy całopojazdowym transporcie międzynarodowym i krajowym (bez przeładunków po drodze).

Metoda mocująca

Jej założeniem jest spięcie wszystkich przewożonych elementów, a w razie potrzeby ich przymocowanie do skrzyni pojazdu. Odciągi ściskają towary i zmniejszają ryzyko ich przemieszczania się po naczepie w czasie jazdy. Standardowe europalety (ułożone blisko siebie) znacznie ułatwiają zadanie i zwiększają bezpieczeństwo. Do mocowania warto przygotować mocne pasy, liny i łańcuchy, które są projektowane specjalnie dla branży transportowej. Ten sposób można wykorzystać zarówno w standardowym transporcie towarów, jak i przewozie bardzo ciężkich czy dużych ładunków ponadnormatywnych.

W jaki sposób zapiąć pasy? W naczepach do samochodów ciężarowych znajdują się klamry, do których przypina się regulowane odciągi. Pasy należy przeciągnąć nad ładunkiem i przyczepić do klamry znajdującej się po drugiej stronie skrzyni. Bardzo ważne jest sprawdzenie, jak przebiega ich droga. Muszą być dobrze napięte i nie mogą się skręcać, ponieważ to osłabia ich wytrzymałość. Siłę zapięcia trzeba dostosować do przewożonego towaru. W przypadku materiałów budowlanych, metali i innych twardych przedmiotów, można mocno dociągnąć odciągi. Delikatniejsze rzeczy wymagają większej ostrożności. Najlepiej zastosować do nich specjalne narożniki, aby pasy mocujące nie uszkodziły dowożonego mienia i nie pozostawiły na nim wgnieceń.

Spedycja i transport międzynarodowy z Important Cargo Traffic

Chcesz zlecić przewóz towarów do krajów UE lub innych regionów świata? Spedycja i transport międzynarodowy stanowią naszą specjalność. Obsługujemy całą Europę oraz Azję, Afrykę, Amerykę Północną i Południową. Bardzo dużą wagę przykładamy do odpowiedniego zabezpieczenia ładunku klienta, aby mienie dotarło na miejsce w idealnym stanie. Sprawdź szczegóły naszej oferty – zapraszamy do współpracy!