To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Dopuszczalna masa całkowita (DMC) – co to jest?

Skontakuj się z nami Dopuszczalna masa całkowita (DMC) - co to jest? | Transport i Spedycja ICT

Profesjonalny transport towarów wymaga nie tylko dysponowania odpowiednią flotą pojazdów i prawidłowej organizacji logistycznej całego przedsięwzięcia, ale i dostosowania się do wielu obowiązujących przepisów. Jednym z nich jest ograniczenie dotyczące załadunku, czyli dopuszczalna masa całkowita. Czym jest DMC, co się na nią składa i jakie normy obowiązują w Polsce? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Co to jest DMC?

Skrót DMC oznacza dopuszczalną masę całkowitą dla konkretnych środków lokomocji poruszających się po drogach. Poszczególne państwa mają swoje własne normy w tym zakresie. W Polsce firmy oferujące transport ciężarowy muszą dostosować się do rozporządzenia ministra infrastruktury z 31.12.2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Podana jest tutaj maksymalna waga, wymiary i nacisk na osie.

Co obejmuje dopuszczalna masa całkowita?

Każdy producent pojazdów ma obowiązek określenia, jaka jest dopuszczalna masa całkowita. Poszczególne konstrukcje dopasowywane są do prawa, które obowiązuje w konkretnych regionach. Modele przeznaczone do sprzedaży na rynkach europejskich różnią się np. od tych dla klientów z Australii.

Na DMC składa się masa własna pojazdu oraz obciążenie, które przewozi. Samochód ciężarowy ważący 8 ton, którym można przewieźć ładunek do 10 ton (określony przez producenta), ma DMC 18 ton.

Jak prawidłowo załadować pojazd?

Oferujesz transport towarów i chcesz zawsze bezpiecznie dowozić je do celu? Bardzo ważne jest prawidłowe rozłożenie zawartości na naczepie i zabezpieczenie jej przed przesuwaniem za pomocą specjalnych pasów, łańcuchów oraz klinów. Obciążenie osi musi być równomierne, ponieważ tylko wtedy pojazd będzie mógł swobodnie poruszać się po drodze, a pokonywanie zakrętów i inne manewry nie będą sprawiać większych problemów. Dodatkowo należy pamiętać, że polskie prawo przewiduje limity dla nacisku na poszczególne osie. Na wielu drogach powiatowych czy wojewódzkich nie może to być więcej niż 8-10 ton. Dodatkowe ograniczenia tonażowe dla ciężarówek mających DMC większe od 12 ton bywają wprowadzane latem (przy bardzo wysokich temperaturach), a często także w niedziele i święta.

Co grozi za przekroczenie DMC?

Obowiązujące limity dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów i nacisku na osie są wprowadzane, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestników ruchu, a jednocześnie ochronić nawierzchnię dróg przed szybkim niszczeniem. Policja i inspekcja ruchu drogowego kontrolują wybrane pojazdy. Gdy DMC zostanie przekroczone, przewoźnik musi liczyć się z mandatem.

Oprócz wysokiej kary finansowej samochód nie może być dalej użytkowany – aż do momentu, gdy dodatkowy ciężar zostanie z niego przeładowany. W efekcie firma może wtedy opóźnić termin dostawy, co często jest jednoznaczne z niewywiązaniem się z prawidłowego wykonania usługi i naliczeniem kary umownej.

Przykładowe dopuszczalne wartości DMC w Polsce

W Polsce dopuszczalna masa całkowita wynosi odpowiednio:

  • 10 ton – przyczepa jednoosiowa,
  • 18 ton – przyczepa dwuosiowa lub samochód z dwoma osiami,
  • 19,5 tony – dwuosiowy autobus,
  • 24 tony – przyczepa z więcej niż dwoma kołami,
  • 25 ton – samochód trzyosiowy,
  • 32 tony – pojazd samochodowy z więcej niż trzema osiami,
  • 34 tony – czteroosiowa wywrotka lub betoniarka,
  • 35 ton – zestaw składający się z ciągnika siodłowego lub samochodu o trzech osiach ciągnących jednoosiową przyczepę bądź naczepę,
  • 36 ton – dwuosiowy samochód w zestawie z dwuosiową przyczepą,
  • 40 ton – ciągnik z dwoma lub trzema osiami i trzyosiowa naczepa w zestawie.

Spedycja i transport międzynarodowy z Important Cargo Traffic

Important Cargo Traffic to firma przewozowa oferująca spedycję i transport międzynarodowy w konkurencyjnych cenach. Sprawnie i bezpiecznie dowozimy towary konwencjonalne i niekonwencjonalne do krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki. Sprawdź szczegóły naszej oferty i zaufaj przewoźnikowi z wieloletnim doświadczeniem w swojej branży.