To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Czym są reguły Incoterms?

Skontakuj się z nami Czym są reguły Incoterms? | Spedycja, transport towarów ICT

Zawierają wytyczne związane z przewozem, rozliczeniem odpowiedzialności eksportowych i importowych, podziałek kosztów, ryzyka i odpowiedzialności między sprzedawcą, a nabywcą.


 


 

Transport towarów Incoterms DAT(DPU) i DAP – czym się różni


 

Przewóz towarów poza Unię Europejską np. Rosja, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan, Ukraina, Armenia, Azerbejdżan, Irak, Iran, Białoruś to transport podlegający procedurom celnym.

Towar musi być odprawiony eksportowo oraz importowo, a rozładunek towaru może się odbyć na zarówno na terminalu celnym tzw. DAT (Delivered at Terminal lub towar odprawiony na terminalu celnym może zostać dostarczony do drzwi Klienta DAP  (Delivered at Place).


 


 

Transport na warunkach DAT(DPU)


 

W związku z wdrożeniem reguły Incoterms 2020 od 1 stycznia 2020 reguła DAT została zastąpiona nową regułą DPU  (Delivered at Place Unloaded – Dostarczone do miejsca z rozładunkiem), warto jednak o regule DAT pamiętać, gdyż zapewne jeszcze będzie ona stosowana przez długi czas.

Zgodnie z nową regułą DPU miejsce przeznaczenia może być dowolne, niekoniecznie musi być to terminal.

Miejsce dostawy towaru DAP lub DAT należy określić już na początku, czyli przy wycenie transportu towaru.

W przypadku dostawy ładunku na terminal celny, zwykle odbiorca towaru organizuje sobie odbiór tego towaru z terminalu celnego po odprawie importowej.

Stosowany jest najczęściej w przypadku transportów drobnicowych, w doładunku.


 


 

Transport na warunkach DAP


 

Zastosowanie Incoterms DAP ma miejsce kiedy to sprzedawca towaru pokrywa należności związane z dostarczeniem towaru do określonego przez nabywcę miejsca.

Transport DAP stosowany jest najczęściej w przypadku transportów cało-pojazdowych, dedykowanych.

W takim przypadku kierowca jedzie na odprawę celną importową i czeka do momentu zakończenia odprawy, by następnie dostarczyć towar do drzwi Klienta.

DAP często zastępowane jest Incoterms DAF, DES i DDU.


 


 

Nie wiesz jaki Incoterms zastosować ? - Pomożemy


 

Zastosowanie odpowiedniego Incoterms ma wpływ na cenę, najlepszym rozwiązaniem jest skalkulowanie opłacalnosci ewentualnego dowozu towaru do drzwi Klienta.

Moze okazać się, że dostawa do terminalu bedzie korzystniejszym rozwiązaniem dla Państwa oraz kartą przetargową do otrzymania zamównia od nabywcy.

My wiemy jaki transport zaproponować tak, by był on najkorzystniejszy pod względem cenowym, więc zapraszamy do wysyłania zapytań na Nasz adres mailowy: info@ict-spedycja.pl