To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Czas pracy kierowcy - co warto wiedzieć?

Skontakuj się z nami Czas pracy kierowcy - co warto wiedzieć? | Transport i spedycja ICT

Wszystkie przedsiębiorstwa obsługujące transport międzynarodowy i krajowy muszą dostosować się do obowiązujących przepisów. Dotyczą one nie tylko ruchu drogowego, ale także obowiązków pracodawcy wobec pracowników. Bardzo ważną kwestią jest czas pracy kierowcy tira. Jego przestrzeganie gwarantuje bezpieczeństwo i ułatwia planowanie optymalnych tras. Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej pojawiające się wątpliwości.

Dlaczego czas pracy kierowcy tira jest regulowany?

Zmęczona osoba nie będzie w stanie zachować pełnej koncentracji i błyskawicznie reagować na pojawiające się okoliczności. Maksymalny czas pracy kierowcy tira zapewnia większe bezpieczeństwo w ruchu drogowym, gwarantuje optymalne warunki podczas wykonywania obowiązków i pozwala dowieźć ładunek w idealnym stanie oraz w ustalonym terminie.

Czas pracy kierowcy a czas jazdy

Powyższe terminy czasami są mylone. Spedycja i transport ciężarowy to wyspecjalizowane dziedziny, które rozróżniają te dwa pojęcia. Należy pamiętać, że godziny spędzone za kierownicą są jedynie jednym z obowiązków służbowych wliczanych w czas pracy kierowcy tira. Najczęściej nadzoruje on także załadunek i rozładunek towarów, dba o stan pojazdu, oczekuje w centrach logistycznych lub u klientów. Musi również dopełniać formalności administracyjnych i celnych oraz sprawdzać, czy ładunek jest zgodny z dostarczoną dokumentacją.

Dzienny czas pracy kierowcy

Pracodawcy mogą zastosować 2 różne sposoby rozliczeń, według których dzienny czas pracy kierowcy będzie się różnił:

 • w oparciu o standardowe regulacje kodeksu pracy – maksymalny wymiar to 8 godz. dziennie i 40 godz. tygodniowo,
 • zgodnie z systemem równoważnym – tutaj można wydłużyć dobowy czas pracy do 12 godzin, ale należy zachować limit obowiązków służbowych nieprzekraczający 40 godz. w tygodniu.

Branża jest specyficzna, a transport do Anglii, Francji, Holandii czy na innych odcinkach międzynarodowych wymaga odpowiedniego rozplanowania tras. Często klientom zależy na szybkich dostawach towarów, ponieważ obowiązują ich własne terminy. Z tego powodu przepisy dopuszczają możliwość wydłużenia czasu pracy kierowcy do 60 godz. w tygodniu. Warunkiem jest jednak, aby w okresie 4 miesięcy średnia liczba godzin na tydzień nie przekroczyła 48.

Czas jazdy kierowcy

Limity odnoszą się także do godzin spędzanych za kierownicą ciężarówek. Wynoszą one:

 • maksymalnie 9 godzin na dzień,
 • do 56 godzin w tygodniu,
 • do 90 godzin w czasie dwóch następujących po sobie tygodni.

W wyjątkowych sytuacjach dzienny czas jazdy można wydłużyć do 10 godz. dwa razy w tygodniu. Warunkiem jest jednak utrzymanie obowiązujących ograniczeń tygodniowych i dwutygodniowych.

20.08.2020 wszedł w życie Pakiet Mobilności, gdzie zostały dokładnie wskazane sytuacje, w których można przekroczyć zasady. Czas spędzony za kierownicą kierowca może przedłużyć (gdy wraca do miejsca zamieszkania lub bazy przewoźnika) o:

 • 1 godz. – następnie należy wykorzystać tygodniowy odpoczynek,
 • 2 godz. – gdy wykorzysta tygodniowy odpoczynek i przed nadprogramowym czasem jazdy zrobi 30-minutową przerwę.

Pauza i odpoczynek kierowcy

Po 4,5 godz. spędzonych za kółkiem kierowcy przysługuje 45 minut przerwy. Może odebrać ją jednorazowo lub podzielić na dwie części (wtedy pierwsza pauza musi jednak trwać minimum 15 minut, a kolejna 30 minut).

Przepisy regulujące czas pracy kierowcy tira wskazują również konieczność odpoczynku, czyli całkowicie wolnego od wykonywania służbowych obowiązków. Zgodnie z nimi obowiązuje odpoczynek:

 • dzienny – minimum 11 godz.,
 • dzienny skrócony – co najmniej 9 godz.,
 • tygodniowy – najmniej 45 godz.,
 • tygodniowy skrócony – minimum 24 godz.

Każdy pracodawca musi kontrolować godziny pracy zatrudnionych kierowców i prowadzić ewidencję. Dozwolony jest rejestr na wykresach, wydrukach, w plikach bądź w innych dokumentach.

ICT – rzetelny i wiarygodny pracodawca

W Important Cargo Traffic zależy nam, aby transport ciężarowy i spedycja międzynarodowa były obsługiwane przez wypoczętych pracowników, którzy zadbają o mienie powierzane im przez klientów. Naszym celem jest świadczenie profesjonalnych usług i budowa zespołu identyfikującego się z firmą, dlatego bardzo dużą wagę przywiązujemy do przestrzegania czasu pracy kierowców, regularnych szkoleń i przejrzystych warunków zatrudnienia. Zapraszamy do współpracy.