To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Co warto wiedzieć o transporcie do Szwajcarii?

Skontakuj się z nami Co warto wiedzieć o transporcie do Szwajcarii?

Jednym z ważniejszych partnerów handlowych dla Polski jest Szwajcaria. To państwo niewielkie, ale za to bogate, które sprowadza od nas wiele różnych towarów. Jednocześnie z racji swojego położenia geograficznego, kraj ten stanowi ważny punkt tranzytowy przy planowaniu spedycji międzynarodowej na terenie Unii Europejskiej. Jeśli Ty także chcesz realizować transporty na tym kierunku, w artykule znajdziesz garść cennych wskazówek. Skorzystaj z porad ekspertów firmy ICT i sprawdź, o czym pamiętać podczas realizacji takich przewozów.

Transport Szwajcaria – Polska: przepisy i regulacje prawne

Choć państwo to znajduje się poza Unią Europejską, to bardzo ściśle z nią współpracuje, co jest zrozumiałe m.in. z racji jego położenia. Transport na kierunku Szwajcaria – Polska i w drugą stronę odbywa się na wyjątkowo prostych zasadach. Jest to efektem dwustronnych umów z EU związanych m.in. ze swobodą przewozów drogowych oraz lotniczych. Ułatwia to planowanie spedycji międzynarodowej, ale tylko w zakresie tranzytu.

Jeśli przewozy dotyczą wymiany handlowej pomiędzy Szwajcarią a Unią Europejską, pojawiają się już pewne formalności. Wynika to z faktu, że import lub eksport dotyczy tzw. kraju trzeciego, czyli spoza wspólnoty. W efekcie organizując transport towarów z Polski do tego państwa lub w drugą stronę, musisz pamiętać o:

  • konieczności przejścia odprawy celnej,

  • posiadaniu tzw. numeru EORI – dotyczy wszystkich przedsiębiorstw handlujących z państwami niebędącymi członkami Unii Europejskiej (można go wyrobić online),

  • skrupulatnym przygotowaniu wymaganej dokumentacji.

Jeśli chcesz ułatwić sobie prowadzenie wymiany handlowej z tym krajem, powinieneś skorzystać z usług fachowców zajmujących się spedycją międzynarodową. Najlepiej zgłoś się do naszej firmy – już dziś poznaj Important Cargo Traffic i sprawdź, dlaczego warto nam zaufać!

Podatek i opłaty drogowe

Jeśli chcesz prowadzić wymianę handlową ze Szwajcarią, musisz mieć świadomość istnienia podatku LSVA, który dotyczy pojazdów oraz naczep o masie powyżej 3,5 tony. Gdy planowana jest spedycja międzynarodowa na kierunku Polska – Szwajcaria, należy wziąć pod uwagę konieczność zatrzymania się kierowcy w punkcie celnym przy szwajcarskiej granicy. Dotyczy to sytuacji, w których transport realizowany jest po raz pierwszy.

W celu wywiązania się, z powyższego przepisu i opłacenia podatku, należy:

  • zarejestrować pojazd w punkcie celnym, aby otrzymać kartę identyfikacyjną,

  • posiadać terminal LSVA,

  • za każdym razem przed wjazdem do Szwajcarii umieszczać kartę w urządzeniu, wprowadzając m.in. stan licznika czy planowaną trasę przejazdu – po zrobieniu tego naliczony zostanie podatek, który trzeba od razu opłacić.

Oprócz tego podczas planowania spedycji międzynarodowej należy wziąć pod uwagę opłaty drogowe. Pojazdy ciężarowe realizujące transport towarów z Polski, muszą mieć winietę, która dostępna jest tylko w wersji rocznej.

Kontrole i mandaty

Warto bardzo dokładnie organizować spedycję międzynarodową z Polski do Szwajcarii, gdyż w kraju tym łatwo trafić na kontrolę drogową. Kierowca ciężarówki powinien mieć przy sobie wszystkie dokumenty związane z realizowanym transportem towarów, w tym potwierdzenie zapłaty podatku LSVA. Za ewentualne nieprawidłowości nakładane są wysokie mandaty, naliczane w systemie dziennym – kary wynoszą nawet do 3000 CHF za dzień.

Przejazd przez Alpy

Ponieważ władze Szwajcarii mocno skupiają się na ochronie przyrody, stopniowo ograniczają ruch ciężarowy w obrębie Alp. Obowiązuje tam tzw. inicjatywa alpejska, w ramach której kołowy transport towarów w niektórych miejscach jest kierowany na platformy kolejowe. Prawo do przejazdu przez te regiony górskie można uzyskać tylko poprzez tzw. giełdę tranzytową. Przewoźnicy licytują się o zezwolenia, gdyż ich ilość jest ograniczona przepisami – obecnie do 650 tysięcy ciężarówek rocznie.

Skorzystaj z naszych usług spedycji międzynarodowej

Wiele niuansów związanych z przepisami dla transportów ciężarowych na terenie Szwajcarii sprawia, że za ich organizację powinni odpowiadać specjaliści. Jeśli więc chcesz przewozić ładunki z Polski do tego kraju, rozpocznij współpracę z Important Cargo Traffic. Mamy wieloletnie doświadczenie w spedycji międzynarodowej i jesteśmy w stanie zaplanować nawet najbardziej nietypowe przewozy – zapraszamy do kontaktu!