To dobra firma i bezpieczna, chce z nimi współpracować, ufam im

Logistyka - Transport - Spedycja

ICT transport ICT

Wpis w kategorii: Blog

Co oznacza skrót TIR?

Skontakuj się z nami Co oznacza skrót TIR? | Transport i spedycja ICT

Większość osób zarówno z branży transportowej, jak i spoza niej, termin TIR odnosi do każdego samochodu ciężarowego przeznaczonego do przewozu różnych towarów. Co oznacza jednak ten skrót? Tak naprawdę jego pierwotne pochodzenie jest zupełnie inne, niż przyjęło się powszechnie. Objaśniamy tę kwestię i przedstawiamy konwencję celną, od której pochodzi popularny akronim. Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź na swoje pytanie.

Co oznacza termin TIR?

Te 3 litery są skrótem od francuskiego określenia "Transport International Routier", czyli "Międzynarodowy Transport Drogowy". Konwencja TIR została wydana 14 listopada 1975 roku. Jej celem było usystematyzowanie procedur dotyczących przewozów pomiędzy różnymi krajami i uproszenie formalności do dopełnienia na przejściach granicznych. Według ustalonych porozumień urzędy celne mają nie pobierać dodatkowych zabezpieczeń lub środków na gwarancje należności celno-podatkowych. Opłaty zastępuje karnet TIR, który zwalnia również przewoźników z obowiązku sporządzania dokumentacji celnej.

Dokument ten pozwala znieść kontrole podczas przekraczania granic. Są one wykonywane wyłącznie w razie podejrzenia nadużyć lub przestępstw. Samochody obsługujące zagraniczny transport ciężarowy muszą mieć specjalne świadectwo uznania i zostać oznaczone tablicami zawierającymi skrót TIR – umieszczone z przodu oraz z tyłu. Litery mają mieć niebieski kolor i muszą być naniesione na białe tło. Przekreślenie napisu oznacza, że pojazd jedzie pusty. Powszechność stosowania tego znaku sprawiła, że do powszechnej świadomości słowo TIR przeszło jako odniesienie do każdej ciężarówki.

Celną konwencję TIR podpisało 68 różnych stron (w tym UE). Umowa obejmuje obszar całej Europy oraz Stany Zjednoczone Ameryki Północnej i Kanadę, Chile, Urugwaj, Afrykę Północną, Bliski i Środkowy Wschód.

Warto jednak wiedzieć, że transport tirem na podstawie karnetów odnosi się wyłącznie do drogowego przewozu towarów (nie stosuje się go dla samolotów, pociągów czy statków), gdy przemieszczenie prowadzi do zmian obszaru celnego. Dodatkowo z operacji wyłączone są ładunki wrażliwe, czyli alkohole (wraz z produktami pochodnymi) oraz wyroby tytoniowe.

Towary nieoclone ładuje się, sprawdza i plombuje na naczepach. Służby graniczne i pracownicy urzędów celnych nie zdejmują plomb. Zawartość rozładowywana jest dopiero po dotarciu do celu swojej podróży.

Podpisanie układu w Schengen zniosło kontrole na przejściach granicznych. W praktyce oznacza to, że konwencja TIR obecnie nie ma już zastosowania dla ładunków dostarczanych na tereny krajów Unii Europejskiej. Nadal stosuje się ją jednak dla państw, które nie należą do Wspólnoty (np. dla Mołdawii, Kazachstanu, Serbii czy Ukrainy).

Transport tirem

Akronim TIR obecnie do powszechnego użytku wszedł jako synonim dla samochodów ciężarowych obsługujących transport międzynarodowy. Terminem tym kierowcy i spedytorzy oraz inni uczestnicy ruchu drogowego określają profesjonalny zestaw składający się z ciągnika siodłowego i naczepy. Z potocznego użycia określenie to weszło do Słownika Języka Polskiego, gdzie tir oznacza transport – dostawy ciężarówkami.

Jak wybrać przewoźnika?

Kupujesz surowce lub gotowe towary od zagranicznych kontrahentów? A może właśnie podpisujesz umowę na dostawy swoich wyrobów do przedsiębiorstwa położonego na terenie UE lub poza nią? Niezbędne będzie zorganizowanie odpowiedniego łańcucha dostaw. Na europejskich drogach ekonomiczny jest samochodowy transport międzynarodowy. Przed podpisaniem umowy, zawsze sprawdź, czy przewoźnik ma potrzebne uprawnienia. Zweryfikuj również flotę oraz doświadczenie firmy w obsłudze kierunków, które Cię interesują.

Transport i spedycja międzynarodowa z ICT

Important Cargo Traffic to przedsiębiorstwo oferujące spedycję i transport międzynarodowy. Obsługujemy przewozy na terenie Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji oraz Australii. Dysponujemy wieloma pojazdami z naczepami o różnej ładowności i współpracujemy z szeregiem sprawdzonych podwykonawców. Sprawdź nasze usługi, poznaj opinie innych klientów i zaufaj profesjonalistom z bogatym doświadczeniem w branży!